Press "Enter" to skip to content

Jak zostać inżynierem materiałowym?

Wyroby produkcyjne powstają z określonych materiałów. Choć do stworzenia danego produktu można użyć różnych ich rodzajów, nie każdy jest tak samo wartościowy. O tym, jakie powinny zostać użyte decyduje specjalista – inżynier materiałowy, który jeszcze na etapie projektowania produktu uwzględnia właściwości chemiczne, fizyczne czy termiczne materiałów produkcyjnych.

Inżynier materiałowy – wykształcenie zawodowe

To praca dla osób, które ukończyły odpowiednie studia wyższe. Pracodawcy wprost mówią o kierunkach – materiałoznawstwo, inżynieria materiałowa czy materiały budowlane. Z racji tego, że inżynier materiałowy może zajmować się projektowaniem produkcji różnych rodzajów wyrobów, jego kompetencje dotyczące materiałów też mogą się różnić. O tym warto pomyśleć już na etapie wyboru specjalizacji na studiach. Możesz pójść w stronę materiałów konstrukcyjnych budynków, biomateriałów, nanomateriałów, materiałów metalicznych, ceramicznych czy polimetrowych. Pracodawcy ponadto wskazują na predypozycje zawodowe – umiejętność logicznego, analitycznego myślenia, wyobraźnia przestrzenna, zdolności techniczne, matematyczne i informatyczne. Istotna jest obsługa systemów projektowych – CAD lub AutoCAD, świetna znajomość języków obcych oraz norm prawnych związanych z danym typem produkcji.

Inżynier materiałowy – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Zatrudnienie w tym zawodzie znaleźć możesz przede wszystkim w firmach produkcyjnych, z rozmaitych branż. Ale nie tylko – specjalistów od materiałoznawstwa poszukują też firmy projektujące technologie, biura projektowe, firmy doradcze czy instytucje prowadzące działalność naukowo – badawczą. Pracować zatem możesz w biurze, na hali produkcyjnej lub w laboratorium chemicznym. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest spore. Istnieje duża szansa, że nawet zaraz po studiach znajdziesz pracę, choć zapewne na początku jako asystent produkcji. Z czasem jednak, zyskując doświadczenie i wykazując się pracowitością, będziesz awansował i zajmował się coraz poważniejszymi projektami.

Inżynier materiałowy – ile możesz zarobić?

Zarobki w tej pracy zależą od wspomnianego doświadczenia, stażu pracy i rodzajami projektów, którymi się zajmujesz. Istotne jest też, w której konkretnie branży pracujesz – na ogół najlepsze stawki są międzynarodowych koncernach motoryzacyjnych. Niemniej inżynier materiałowy nadal należy do jednego z lepiej opłacanych zawodów w gospodarce. Zarobki zaczynają się od około średniej krajowej lub nieco poniżej jej. Jednak wraz z awansem rosną one do około 5000 – 6000 zł netto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *