Press "Enter" to skip to content

Jak zostać judaistą?

Solidne przygotowanie do zawodu dają wyłącznie studia wyższe. Kierunek judaistyka, zwanym też filologią hebrajską, oferują w Polsce między innymi Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski czy UMCS w Lublinie. Niezależnie od tego, studiować możesz na stopniu licencjackim jak i magisterskim. Rozważając ten kierunek, wybierz na maturze historię, język łaciński i kulturę antyczną, WOS albo geografię.

Judaista – czego nauczysz się na studiach?

Studia mają na celu w możliwie kompleksowy sposób zapoznać Cię z językiem, historią, kulturą i religią żydowską. Głównym segmentem będzie oczywiście język hebrajski, jego obcy dla nas alfabet, gramatyka, semantyka, nieznane dla europejskiego odbiorcy kultury metafory czy sposób myślenia. Oprócz tego ważnym elementem studiów będzie poznanie historii narodu żydowskiego i państwa Izrael. Zarówno w starożytności i jak i w formie, w której istnieje od XX wieku. Nie bez znaczenia są też zajęcia z historii Żydów polskich. Poznasz język jidysz, to, w jaki sposób różni się od hebrajskiego i jaki wpływ wywarła na niego kultura polska. Dowiesz się wiele o autorach żydowskich, żydowskiej literaturze, muzyce, poezji, teatrze i filmie. Judaistyka ma na celu zrobić z Ciebie prawdziwego specjalisty od Żydów, rozumienia ich postrzegania świata i wrażliwości.

Judaista – specjalizacje zawodowe

Na studiach specjalizacje mają dwa zasadnicze rozgałęzienia. Możesz pójść w kierunku – nazwijmy to – ogólnojudaistycznym, który oprócz języka traktuje też o historii, religii, kontekście geopolitycznym i kulturowym. Albo w stronę specjalizacji nauczycielskiej. Zaliczysz od razu kurs pedagogiczny i będziesz mógł uczyć hebrajskiego dzieci.

Judaista – gdzie do pracy?

Po judaistyce możesz pracować w wielu różnych miejscach. Możesz zdecydować się na pracę edukacyjną i nauczać języka hebrajskiego (w tym wypadku musisz jeszcze zaliczyć kurs pedagogiczny). Możesz też oddać się pracy naukowej, historycznej, pracować w ośrodkach kultury żydowskiej, muzeach czy bibliotekach. Judaistyka to też interesująca kompetencja w staraniach o pracę w dyplomacji i administracji publicznej. Przyda się w dziennikarstwie, reklamie, branży turystycznej, a nawet psychologii. Szerzej o możliwościach podjęcia pracy piszemy w osobnym artykule o judaiście. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *