Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kapitanem statku?

Awansując na kapitana statku zyskujesz prestiż, ale też i nakładana jest na Ciebie odpowiedzialność i dodatkowe obowiązki. Są one dość zbliżone zarówno dla żeglugi śródlądowej jak i na otwartym morzu. Jako zwierzchnik statku, odpowiadasz za bezpieczeństwo personelu i pasażerów statku. Jesteś tym samym najwyższym podmiotem decyzyjnym na statku. Reprezentujesz armatora, który Cię zatrudnia. Twoim zadaniem jest wydawanie stosownych poleceń, organizacja pracy poszczególnych osób zatrudnionych na statku oraz takie prowadzenie żeglugi, które unika zagrożeń i naturalnych przeszkód. Na Tobie też spoczywa szereg obowiązków administracyjnych – prowadzenie dziennika pokładowego, wypłacanie pensji pracownikom statku, zadbanie o zapasy żywności, pitnej wody i innych artykułów potrzebnych do normalnego funkcjonowania załogi i pasażerów. Za pomocą urządzeń pomiarowych kontrolujesz dokładny kurs statku. Opierasz się na odczytach z elektroniki, ale też na ustaleniach nawigatora i innych podległych Ci pracowników statku.

Kapitan statku – wymagania na stanowisko

Dojście do stanowiska kapitana nie jest takie łatwe. Musisz przejść przez kilka etapów kariery marynarza. Pierwszym etapem jest ukończenie technikum mechanicznego lub technikum żeglugi morskiej czy śródlądowej. Następnie Twoje starania i doświadczenie powinny zmierzać do osiągnięcia tzw. patentu kapitana żeglugi. Wiąże się to z uzyskaniem stopnia oficera oraz poddaniu się państwowemu egzaminowi organizowanego np. przez Inspektorat Żeglugi Śródlądowej. Samo uzyskanie uprawnień jest konieczne, ale pracodawcy i armatorzy zwracają uwagę na doświadczenie, umiejętności praktyczne oraz charyzmatyczny charakter potencjalnego kapitana.

Kapitan statku – zatrudnienie i zarobki

To stanowisko uzyskać możesz poprzez zatrudnienie bezpośrednio u armatora statku albo w firmach ekspedycyjnych, handlowych czy spedytorskich. Armatorów i pracowników statku zrzeszają też nadmorskie firmy transportowe czy porty. Z racji wiążącej się z tym stanowiskiem odpowiedzialności, zarobki są adekwatnie wyższe – przeciętnie 21 300 zł brutto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *