Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kierownikiem ds. części zamiennych?

Zatrudnienie na tym stanowisku znaleźć możesz w firmach motoryzacyjnych, w których potrzebna jest osoba odpowiedzialna za zarządzanie stanem i jakością części zamiennych. Twoim zadaniem jest kontrola bieżącego stanu magazynów oraz dopilnowywanie przepływu dostaw. Samodzielnie lub w zespole musisz kontaktować się z dostawcami oraz w imieniu pracodawcy podpisywać z nimi umowy. Twoimi kontrahentami na co dzień są stacje obsługi pojazdów, serwisy sklepy albo samodzielni dealerzy samochodowi. To dla nich sprowadzasz części, opracowujesz szczegółową dokumentację oraz magazynujesz części, które w przyszłości zostaną sprzedane lub wykorzystane. W niektórych przedsiębiorstwach możesz też zostać poproszony o opracowanie wewnętrznych procedur dotyczących logistyki i norm sprzedażowych. Następnie będziesz musiał ich dopilnowywać.

Kierownik ds. części zamiennych – wymagania na stanowisko

Z racji tego, że jest to stanowisko kierownicze, prawdopodobnie „wskakujesz” na nie w wyniku awansu. Choć niektóre przedsiębiorstwa zatrudnią Cię od razu na nie, jeśli przejawiasz pewne predyspozycje. Istotne jest oczywiście doświadczenie i staż pracy, a także swego rodzaju charyzma, zdolności przywódcze i umiejętności negocjacyjne. To praca dla osób, które potrafią organizować czas, zarządzać zespołem i nie boją się wyzwań, rozwiązywania problemów w sposób kreatywny oraz działają pod presją czasu. Musisz też zwyczajnie znać się na samochodach. Ich budowie, zachowaniu i praktyce eksploatacji. Nei wystarczy, że znasz teorię. Musisz też orientować się w rynku części zamiennych, rozpoznawać lepsze i gorsze materiały i egzemplarze. Oraz znać politykę poszczególnych producentów czy dostawców. Bardzo zatem wskazane jest wspomniane doświadczenie i wykształcenie techniczne, najlepiej wyższe.

Kierownik ds. części zamiennych – warunki pracy

Twoja praca rozerwana jest pomiędzy spędzaniem czasu w magazynach, dopilnowywaniem przepływu dostaw oraz delegacjami do poszczególnych dostawców, hurtowni, sklepów oraz klientów firmy, a zajmowaniem się biurem i dokumentacją. Na ogół to zajęcie etatowe, będące swego rodzaju próbą związania Cię z firmą i pokazaniem w ten sposób docenienia Twoich starań. W wielu przedsiębiorstwach tego typu zespół, który Ci podlega ma ścisły podział obowiązków. Lecz dotyczą one aspektów praktycznych i pracy fizycznej. Dokumentacja, rejestry czy stan magazynowy to raczej Twoja działka. Praca jest stresująca i odpowiedzialna (za każde braki, przestoje czy zagubienia możesz zostać pociągnięty), ale przeznaczona dla osób, które zwyczajnie potrafią sobie z tym poradzić.

Kierownik ds. części zamiennych – ile możesz zarobić?

Wiele oczywiście zależy od konkretnej firmy, jej kondycji finansowej i polityki płacowej. Z racji odpowiedzialności, funkcji kierowniczej i szerszego zakresu obowiązków Twoja pensja będzie wyższa niż szeregowego pracownika ds. części zamiennych. Na ogół liczyć możesz na zarobki zaczynające się od 3500 do 4000 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *