Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kierownikiem ds. rozliczeń?

Przedsiębiorstwa, zwłaszcza większe i obsługujące mnóstwo klientów czy też współpracujące z licznymi kontrahentami nie są w stanie obejść się bez rachunków, umów, faktur i związanych z tym rozliczeń. Zwłaszcza gdy jest to firma usługowa, bankowa czy finansowa i tym samym pieniądze, czy aktywa są jednym z elementów ich produktów. Duże firmy organizują w swoich strukturach cały osobny dział księgowości i rozliczeń. Za to drugie odpowiada nikt inny jak kierownik ds. rozliczeń. Czym się zajmuje i jak dostać takie stanowisko?

Kierownik ds. rozliczeń – czym się zajmuje?

Pracując na tym stanowisku zajmować będziesz się bieżącą i cykliczną obsługą rozliczeń finansowych i towarowych, jakie przeprowadza firma. Nie chodzi wyłącznie o zwykłą księgowość. To organizacja całościowa procesów wystawiania prawidłowych faktur, realizacji umów, zamawiania towarów i surowców oraz rozliczania wszystkiego ze skarbówką, urzędem celnym czy innymi podmiotami zaangażowanymi w proces rozliczeń. Same rozliczenia mogą być wyłącznie krajowe albo krajowe i zagraniczne – w większych firmach możesz spotkać nawet dwóch kierowników. Zespół, któremu przewodniczysz ma na celu obsługę dokumentacji i rozliczeń po to, aby odciążyć inne działy z ich właściwej działalności handlowej, produkcyjnej, badawczej itp.

Kierownik ds. rozliczeń – wymagania na stanowisko

Co trzeba zrobić, by dostać takie stanowisko? Możesz na nie wskoczyć w wyniku awansu lub przez zatrudnienie w wyniku rekrutacji. Niezależnie od tego pracodawcy zwracają uwagę na Twoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i przejawiane predyspozycje osobowościowe. Z pewnością atutem będą studia wyższe – najlepiej na kierunkach ekonomicznych lub związanych z finansami i księgowością. Bardzo istotna jest znajomość przepisów i procedur związanych z rozliczeniami. W tym także aktualizacja wiedzy na temat formularzy także wedle wzorców zagranicznych. Nie bez znaczenia jest też orientacja w materii, w jakiej porusza się przedsiębiorstwo – usługi, produkcja czy handel. Mile widziane jeśli już zarządzałeś w przeszłości zespołem, masz zdolności numeryczne, analityczne, jesteś cierpliwy, dokładny, lojalny i uczciwy. Wskazane jest też przynajmniej komunikatywne posługiwanie się angielskim.

Kierownik ds. rozliczeń – zatrudnienie i zarobki

Takie stanowisko otrzymać możesz w dużych firmach, które posiadają odrębny dział księgowości i rozliczeń. To głównie banki, instytucje finansowe, ale także komercyjne – produkcyjne, handlowe i usługowe. Stanowisko kierownicze wiąże się z niezłym uposażeniem – pensja zaczynająca się od 5000 – 10 000 zł brutto, a do tego do dyspozycji służbowy samochód czy komputer. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *