Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kierownikiem serwisu samochodowego?

Mówiąc o kierowniku serwisu samochodowego mamy na myśli szefa jej regionalnego oddziału. A nawet pojedynczego warsztatu, który działa pod szyldem większej firmy motoryzacyjnej. Punkt, któremu przyszłoby Ci kierować może być Twoim własnym lokalem, współpracującym z producentem samochodu na zasadzie franczyzy. Lub po prostu regionalny oddział albo dowolny serwis samochodowy szuka kompetentnej osoby do kierowania jednostką. Twoim zadaniem jest wtedy nadzorowanie jej działania, kierowanie zespołem i dokonywanie podziału prac. Odpowiedzialny jesteś za stan techniczny sprzętu, terminowość usług oraz dokumentację i stałe dostawy części zamiennych. Oczywiście nie wszystko robisz sam, gdyż masz do współpracy wspomniany zespół. Ze wszystkich poczynań rozliczany jesteś przez centralę. Choć masz też oczywiście sporą autonomię w zakresie kierowania jednostką.

Kierownik serwisu samochodowego – wymagania na stanowisko

Żeby móc pracować w serwisie samochodowym, a nawet nim kierować, po prostu musisz znać się na samochodach. I to znacznie lepiej niż osiedlowy pan złota rączka. Wskazane jest wykształcenie techniczne, średnie z zakresu motoryzacji i mechaniki samochodowej. Jeszcze lepiej, gdy wykształcenie jest wyższe, jesteś specjalistą od części zamiennych i znasz się na motoryzacji od strony nie tylko technicznej, ale też chemicznej i fizycznej. Nie bez znaczenia jest orientacja w trendach, nowych technologiach, zapowiadanych modelach samochodów oraz ich potencjalnych technik naprawy, tuningu czy innych modyfikacji. Pracodawcy w ofertach pracy wskazywać będą na doświadczenie w pracy w serwisie samochodowym. Trudno, abyś zarządzał zespołem ludzi, nie znając nawet realiów ich pracy.

Kierownik serwisu samochodowego – predyspozycje zawodowe

Oczywiście do stanowiska kierowniczego potrzebny jest też mocny charakter. Cechy wskazane to zdolności przywódcze, charyzma, umiejętność efektywnego zarządzania zespołem oraz zwyczajnie umiejętność współżycia społecznego. Bardzo ważne są też zdolności analityczne, marketingowe, menedżerskie, organizacyjne. A w kontaktach z klientami  i kontrahentami (np. dostawcami części lub mediów) zdolności negocjacyjne, asertywność, kultura osobista i komunikatywność.

Kierownik serwisu samochodowego – ile możesz zarobić?

Oczywiście to zależy od konkretnego serwisu, polityki płacowej jego zwierzchnictwa oraz ogólnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Z racji tego, że stanowisko kierownicze wiążę się z większą odpowiedzialnością, kompetencją i – co tu dużo mówić – stresem, zarobki należą do tych wyższych w firmie. W zależności od powyższych czynników, liczyć możesz na pensję w zakresie 3500 – 10 000 zł brutto. W tych bardziej prestiżowych serwisach liczyć też możesz na służbowy telefon, laptop oraz samochód. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *