Press "Enter" to skip to content

Jak zostać konsultantem medycznym?

Powiedzieć, że praca konsultanta medycznego to takie połączenie przedstawiciela handlowego i speca od medykamentów byłoby zbytnim uproszczeniem. To prawda, konsultant medyczny zajmuje się sprzedażą. Jednak produkty, które promuje mają cele naukowe lub wspomagające wydolność służby zdrowia. Współpracuje ze środowiskiem lekarskim, farmaceutycznym oraz przemysłem medycznym. Jego praca to stałe uzupełnianie wiedzy na temat nowych rozwiązań medycznych i farmaceutycznych. Oraz nawiązywanie kontaktów w celach propagowania tych rozwiązań. Spora część pracy polega na podróżowaniu w delegacje, uczestnictwo lub organizacja konferencji naukowych, spotkań czy sympozjów. Jest też oczywiście odpowiedzialny za realizacje planów sprzedażowych swojej firmy, dokonywanie analiz i raportów. Musi pogodzić dbanie o wizerunek swojej marki lub pracodawcy z wypełnianiem medycznej misji.

Konsultant medyczny – wymagania na stanowisko

Zdecydowanie pracodawcy preferują osoby z wyższym wykształceniem medycznym lub farmaceutycznym. Pod warunkiem uzupełnienia wiedzy branżowej do zaakceptowania są też nauki biologiczne czy chemiczne. To praca, w której oprócz znajomości medycyny, leków i specyfiki tego środowiska, ważne są też kompetencje miękkie. Asertywność, zdolności negocjacyjne, komunikatywność, otwartość na kontrahenta, wysoka kultura osobista i przyjazna aparycja. Musisz często wykazywać się kreatywnością, nowatorskim podejściem do problemu, szybko podejmować decyzje i być nastawionym na pokonywanie wyzwań. Pracodawcy zresztą preferują osoby, które wcześniej miały kontakt z klientami, zajmowały się sprzedażą produktów lub usług. Oprócz tego wskazane jest prawo jazdy kategorii B, znajomość angielskiego i obsługa oprogramowania do tworzenia baz danych.

Konsultant medyczny – warunki pracy

Twoja praca dzieli się między typowe biurowe obowiązki (reaserch, analizy, raporty lub pozyskiwanie kontaktów) a licznymi i nieregulowanymi czasowo delegacjami. Wykonywać je będziesz w celach naukowych, promocyjnych i biznesowych. Starania, wyniki i zaangażowanie często nagradzane są awansem. A za tym idzie wzrost pensji.

Konsultant medyczny – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracowników potrzebują firmy, które produkują lub dystrybuują produkty medyczne – leki, preparaty, sprzęt czy nawet medyczny know-how. To dość prestiżowe stanowisko, znacznie lepiej i poważniej postrzegane niż regularny przedstawiciel handlowy czy akwizytor. Wiąże się to z wyższą pensją. To oczywiście zależy od konkretnej firmy, jednak zarobki zaczynają się już od 3000 do 7000 zł brutto. A do tego przysługuje Ci premia za zasługi lub prowizja od sprzedaży. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *