Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kontrolerem biletów?

Kontrolerzy biletów są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Ich praca polega na dokładnej weryfikacji tego, czy pasażerowie korzystający z usług przewozowych zapłacili za nie w postaci kupna biletu. To praca wymagająca uwagi, dokładności oraz charakteru. Jak zostać kontrolerem biletów? 

Kontroler biletów – predyspozycje zawodowe

Z pewnością praca kontrolera biletów nie jest dla każdego. Wymaga odpowiedniego charakteru, stanowczości i asertywności oraz swego rodzaju charyzmy i zdolności perswazji. Musisz być dokładny, skrupulatny oraz spostrzegawczy – wszystko po to by dokładnie ocenić typ biletu, jego prawidłowość i aktualność. Niepisaną kompetencją, która uwzględnia się podczas rekrutacji jest wrażenie, jakie sprawiasz. Preferowane są osoby o zdecydowanym sposobie bycia i bardziej masywnej posturze. Przewoźnikom zależy, aby kontroler biletów był osobą uczciwą, ale też szanowaną i w razie czego potrafiącą poradzić sobie z agresywnym czy usiłującym uciec pasażerem.

Kontroler biletów – wykształcenie i wymagania

Teoretycznie nie ma żadnego wymogu dotyczącego wykształcenia w tym zawodzie. Absolutnym minimum jest podstawówka, ale preferowane są osoby, które mają przynajmniej maturę lub ukończyły szkołę branżową. Musisz być osobą pełnoletnią, niekaraną, najlepiej posiadająca pewne doświadczenie na podobnym stanowisku. Niektórzy przewoźnicy przyjmują do pracy na podstawie wyników  wstępnego egzaminu. By się do niego przygotować musisz przyswoić podstawy prawa przewozowego, taryfy przewoźnika i regulamin przewozu. Po przyjęciu do pracy nadal jednak czeka Cię szereg szkoleń, także praktycznych. Musisz na bieżąco orientować się w cenach biletów, zasadach przyznawania ulg i kształtu dokumentów świadczących o prawie do skorzystania z nich.

Kontroler biletów – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Tego typu pracę szukać możesz u przewoźników miejskich lub międzymiastowych wykonujących przewóz osób za pomocą autobusów, tramwajów, trolejbusów czy pociągów. Szczególnie to stanowisko występuje w dużych miastach, rzadziej u przewoźników prywatnych prowadzących przewozy lokalne.

Kontroler biletów – ile możesz zarobić?

Wynagrodzenie kontrolera biletów składa się z podstawy oraz z prowizji, które otrzymujesz z wystawionych zasadnie mandatów. Ta pierwsza wynosi zazwyczaj około 2000 – 3000 zł, w zależności od konkretnego przewoźnika, regionu kraju, wielkości i zasobności samorządu itp. Prowizja z kolei za każdy wystawiony zasadnie mandat wynosi około 30 zł. Musisz jednak wiedzieć, że pieniądze otrzymujesz dopiero w momencie, gdy delikwent swój mandat zapłacił.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *