Press "Enter" to skip to content

Jak zostać korepetytorem?

Zawód to czy zajęcie? Zapewne kiedy słyszysz słowo „korepetytor” kojarzy Ci się to z uczynnym kolegą ze starszej klasy, który pomaga młodszym przebrnąć przez trudną partię szkolnego materiału. Oprócz tego masz przed oczami nauczyciela, który dorabia po godzinach w postaci udzielania dodatkowych lekcji przygotowujących na przykład do matury. Potocznie i faktycznie nazywamy tego typu praktyki korepetycjami. To oczywiście właściwe pojmowanie, ale czy tego typu pomoc nie jest na tyle warta i zasadna, aby móc uczynić z tego sposób na zarabianie? Wszak nawet tacy domorośli korepetytorzy niekiedy inkasują symboliczną opłatę za poświęcony czas i zaangażowanie. W cyklu naszych publikacji dotyczących korepetytora opowiemy Ci, w jaki sposób mógłbyś przygotować się do takiej roli, ile możesz na tym zarobić, jak prawidłowo prowadzić korepetycje oraz jak uczynić z tego źródło dochodu. Nie ma powodów, abyś nie mógł skorzystać na swojej wiedzy, poświęceniu czasu i troski o dobre przygotowanie innych do osiągania swoich celów edukacyjnych.

Korepetytor – Predyspozycje zawodowe

Jak każda profesja, także i ta wymaga od Ciebie szeregu umiejętności i spełnienia predyspozycji zawodowych. Zwłaszcza jeśli chcesz udzielać korepetycji w sposób zarobkowy lub komercyjny. Wymagania potencjalnych uczniów znacząco wtedy wzrastają. Takie cechy dobrego korepetytora można podzielić na kilka głównych kategorii:

  1.   Przygotowanie merytoryczne. Dobry korepetytor to przede wszystkim osoba dobrze przygotowana merytorycznie. Nie wystarczy znajomość ogólników, przekazania wiedzy tej, którą „się pamięta” z własnych lekcji w szkole lata temu. Musisz mieć ugruntowaną wiedzę z danej dziedziny – językową, historyczną, polonistyczną, matematyczną albo z zakresu innych nauk ścisłych – biologii, chemii, fizyki.
  2.   Zdolności nauczycielskie. Do tego musisz tę wiedze potrafić przekazać – bardzo wskazane jest tu doświadczenie w pracy w szkole lub na uczelni albo własne wrodzone cechy – charyzma, umiejętność wykładania, opowiadania, skupiania się na istocie sprawy, a nie rzeczach dookoła.
  3.   Cechy charakteru. Dobry korepetytor to osoba cierpliwa, spokojna, rzeczowa i konkretna. Nie możesz oburzać się na swoich uczniów, że czegoś nie potrafią, nie pojmują materii od razu albo szybko się zniechęcają. Twoja rola to niekiedy zastępowanie nieudolnego nauczyciela.

Korepetytor – Wykształcenie zawodowe

W ramach dobrego przygotowania merytorycznego najistotniejsza jest oczywiście wiedza. Nie jest to ważne, skąd ją masz. Niemniej najlepszą drogą do jej uzyskania jest oczywiście wykształcenie. W zależności od tego jak zaawansowane usługi korepetytorskie zamierzasz udzielać, może wystarczyć Ci wykształcenie z liceum, technikum. A niekiedy po prostu to wyższe z danej dziedziny wiedzy. Nie ma formalnych wymogów dotyczących tego, jak zostać korepetytorem. Liczy się wiedza, umiejętności i zainteresowanie uczniów. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *