Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kosmetologiem?

Kosmetolog to profesja, której przedstawiciel zajmuje się zagadnieniami służącymi poprawie aparycji, utrzymywaniu dobrego stanu cery, zdrowia skóry czy znaczeniem i stosowaniem poszczególnych specyfików kosmetycznych. Choć może robić to aktywnie – po prostu jako kosmetyczka w salonie. Ale kompetencje, które daje ten zawód pozwalają na zajmowanie się kosmetyką w sposób bardziej ambitny. Wiedza, którą dają studia (do tej pracy potrzebne jest wyższe wykształcenie kosmetologiczne) jest podstawą do opracowywania i tworzenia nowych specyfików. Ich testowania, przeprowadzania badań. Praca w salonie nie musi wtedy kończyć się na popularnych zajęciach – nakładaniu makijażu czy wykonywanie peelingu. Takie kompetencje pozwalają na profesjonalne diagnozowanie stanu skóry, przeprowadzaniu prostych zabiegów dermatologicznych za pomocą specyfików leczniczych dla skóry. Albo na wykonywaniu zabiegów upiększających na znacznie wyższym poziomie niż czyni to tradycyjna kosmetyczka. 

Kosmetolog – zajęcia teoretyczne i prowadzenie warsztatów

Kosmetolog może też zajmować się teorią – prowadzić zajęcia dydaktyczne, wykładać czy zająć się pisaniem opracowań, artykułów czy branżowych serwisów. Można zatem powiedzieć, że kosmetolog to taka kosmetyczka tylko szczebel wyżej.

Kosmetolog – wymagania zawodowe

Jako się rzekło, do miana profesjonalnego kosmetologa potrzebne są studia wyższe na tym właśnie kierunku. Te kilka lat nauki obejmują zagadnienia z:

  • anatomii,
  • immunologii,
  • onkologii,
  • patofizjologii
  • i fizjologii skóry człowieka,
  • elementów dermatologii.

Także szereg zajęć praktycznych dotyczących nauki o zdrowiu i przeprowadzaniu zabiegów. Z zakresu przykładowo laseroterapii czy stosowania kosmetycznych specyfików chemicznych. To okazja by nauczyć się, lub poszerzyć swoje umiejętności ze szkoły średniej, lub kursów, obsługi sprzętu i narzędzi kosmetycznych – przykładowo frezarka podologiczna, urządzenia ultradźwiękowego, które zamykają naczyńka krwionośne lub usuwają cellulit. W tej pracy poza uzdolnieniami naukowymi potrzebne są też typowe predyspozycje kosmetyczki – zmysł estetyczny, otwartość na potrzeby klientów oraz zdolności manualne.

Kosmetolog – gdzie szukać zatrudnienia?

W tym zawodzie pracę znaleźć można w zakładach kosmetycznych, salonach odnowy biologicznej czy klinikach i podobnych im podmiotach. Oprócz tego wiedza i kompetencje kosmetologia – najlepiej uzupełnione dodatkowym fakultetem z biotechnologii czy dermatologii pozwala na pracę przy tworzeniu specyfików kosmetycznych w laboratoriach i fabrykach. Kosmetolog może też prowadzić zajęcia w szkołach dla kosmetyczek czy wydawać branżowe czasopisma, publikacje i prowadzić serwisy informacyjne ze świata kosmetyków. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *