Press "Enter" to skip to content

Jak zostać krytykiem?

Krytyk w potocznym rozumieniu to osoba, która wyraża się z dezaprobatą na jakiś temat. Tego typu instynkt jest istotny w byciu zawodowym krytykiem. Twoim zadaniem w tej pracy jest wydawanie opinii czy ocen poszczególnym dziełom kultury – filmom, albumom muzycznym, literaturze, występom, spektaklom itp. Twoje opinie publikowane są w branżowej lub ogólnodostępnej prasie, w formie artykułu, notki czy jedynie oceny. Podczas oceny dzieła kultury zwracać musisz uwagę na jego walory artystyczne, stopień przygotowania wykonujących, ekspresję, warsztat zawodowy, jakość wykonania, pomysłowość czy sposób prezentacji. Wykazując w swojej recenzji poszczególne elementy pozwalasz potencjalnym odbiorcom ocenić, czy warto korzystać z danej oferty kulturalnej. Nie oznacza, że Twoja opinia ma być zawsze nastawiona na poszukiwanie negatywów. Wielu twórców zabiega o pochlebne recenzje.

Krytyk – wymagania do takiej pracy

Żeby móc rzeczowo oceniać dobra kultury, trzeba mieć rozległą wiedzę na ich temat. Specyfiki, wymaganych cech do spełnienia, sposobach kształtowania twórców, metodach ekspresji, kontekście historycznym lub przyjętych kanonach piękna, lub konwenansu. Stąd, aby być wiarygodnym krytykiem, musisz mienić się odpowiednim wykształceniem w danej dziedzinie – do tego najlepiej służą studia wyższe z np. muzykologii, teatrologii, filmoznawstwa, kulturoznawstwa itp. Oprócz tego musisz zwyczajnie „siedzieć” w branży. Orientować się w kalendarzu premier, znać poszczególnych artystów, ich dokonania, posiadać pewną perspektywę porównawczą. Nie bez znaczenia są też umiejętności literackie, wrażliwość artystyczna, zdolność redagowania spójnych i interesujących tekstów oraz rzetelność dziennikarska.

Krytyk – warunki pracy

Praca krytyka ma najczęściej charakter zawodu wolnego. Wykonują go zawodowi dziennikarze telewizyjni, radiowi czy prasowi. Możesz też być samozwańczym krytykiem i freelancerem, który zainteresował odbiorców swoją osobowością i twórczością felietonistyczną, dziennikarską czy artystyczną. Twoja praca polega na bezpośrednim kontakcie z dobrem kultury – wysłuchaniem płyty muzycznej, obejrzenie filmu w kinie, osobiste uczestnictwo w pokazie czy spektaklu. Następnie, w warunkach redakcyjnych lub w domu musisz sporządzić stosowną recenzję rzeczonego dzieła.

Krytyk – zatrudnienie i zarobki

Tego typu praca nie ma przeważnie charakteru etatowego. Rozliczasz się z redakcją w oparciu o konkretną ilość tekstów lub publikujesz je sam, na własnych ramach, zarabiając na abonamencie opłacanym przez czytelników lub zyskach z reklam. Dodatkowym źródłem zarobku mogą być Twoje występy w mediach podczas audycji o sztuce. Szacuje się, że krytycy zarabiają około 4000 zł brutto na miesiąc.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *