Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kuśnierzem?

W tym zawodzie Twoim zajęciem będzie skóra futerkowa i jej obróbka. Ze skóry wytwarzać możesz części garderoby, galanterię i wiele innych. W zależności od Twojego stanowiska pracy i poziomu kompetencji możesz zajmować się stricte obróbką skóry futerkowej, ale także opracowywaniem unikalnych projektów wspomnianych wyrobów. Tworzyć możesz na potrzebę indywidualnego zamówienia klienta albo w sposób bardziej hurtowy i przemysłowy. Pobierając jednak wcześniej odpowiednie wymiary z klienta oraz uwzględniając szereg jego życzeń.  Możesz też ingerować w strukturę gotowych wyrobów odzieżowych i galanteryjnych. Posługując się specjalistycznymi urządzeniami kuśnierskimi możesz scalać ze sobą elementy – dodawać zamki, podszewki czy sprzączki. Oprócz tego możesz też zajmować się naprawą i konserwacją wyrobów odzieżowych i galanteryjnych opartych na skórze futerkowej.

Kuśnierz – wymagania zawodowe

By jednak zostać kuśnierzem, musisz ukończyć przynajmniej szkołę branżową w tym zawodzie. Większość szkół zawodowych przystanie na Twoje podanie, jeśli znajdziesz przy okazji odpowiedniego pracodawcę. Nauka w szkole branżowej składa się z dwóch równoległych segmentów – nauki przedmiotów ogólnokształcących w szkole oraz kilka dni w tygodniu spędzonych bezpośrednio w zakładzie kuśnierskim. Pracodawca zobowiązuje się nauczyć Cię zawodu, obsługi urządzeń i przygotowania do egzaminu, który wieńczy szkołę. Oprócz tego spełniać musisz kilka istotnych predyspozycji. To praca wymagająca ogromnej dokładności, precyzji w działaniu oraz zdolności manualnych. Musisz być cierpliwy, pracować w skupieniu i unikać błędów. Opracowywanie unikalnych projektów z kolei wymaga wyobraźni przestrzennej, kreatywności i zmysłu artystycznego. Kontakt z  klientem czy kontrahentem asertywności, życzliwości, komunikatywności i umiejętności negocjacyjnych.

Kuśnierz – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim pracy szukać możesz w zakładach kuśnierskich. Ale także w firmach produkcyjnych i rzemieślniczych, w których produkowana i wytwarzana jest odzież, w tym ta ze skóry futerkowej. Nie muszą być to tylko ubrania, ale też ozdobne dywaniki czy tapicerka mebli. Istnieje też możliwość prowadzenia własnej działalności usługowej, o ile posiadasz kompetencje i własny sprzęt. Mediana zarobków w zawodzie kuśnierza wynosi 4200 zł brutto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *