Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kustoszem?

Pracując jako kustosz zobowiązany jesteś za prowadzeniem muzeum oraz aktywną w nim pracę organizacyjną, artystyczną i porządkową. Na Twojej głowie jest sporządzanie spisów eksponatów i dzieł, które muzeum ma do zaoferowania. Twoim zadaniem jest też ich odpowiednie opracowywanie i stosowanie odpowiednich technik archiwizacyjnych. Chodzi o te eksponaty, które przybyły do muzeum. Wymagają opisania, przyporządkowania i odpowiedniej ekspozycji. Możesz też w imieniu muzeum wnioskować o pozyskanie kolejnych wartościowych przedmiotów czy innych dóbr kultury. Praca w muzeum to też organizacja wystaw, pokazów czy przedstawień.

Kustosz – wymagania zawodowe

Do pracy w muzeum wskazane jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Atutem będzie oczywiście muzealnictwo, ale także archiwistyka, historia z odpowiednią specjalnością, archeologia, kulturoznawstwo czy zbliżone kierunki artystyczne. Wiele zależy od konkretnego typu muzeum, typu eksponatów – nie wszystkie muszą być od razu średniowiecznymi zabytkami. Muzeum to także multimedia, sztuka współczesna i nowoczesna. Kwalifikacje kustosza można zdobyć także poprzez uczestnictwo w kursach zawodowych, organizowanych np. przez urzędy pracy czy same placówki kulturalne. Istotne są oczywiście też cechy własne – zamiłowanie do sztuki, wiedza historyczna, komunikatywność i otwartość na odwiedzających, zdolności retoryczne, organizacyjne, odporność na stres i współdziałanie w zespole.

Kustosz – warunki pracy

Miejscem pracy kustosza jest oczywiście przeważnie muzeum, choć może ono być jedynie częścią większego ośrodka kulturalnego czy artystycznego. Sporo obowiązków wykonywać będziesz bezpośrednio w pomieszczeniach ekspozycyjnych, ale inwentaryzacja, sporządzanie dokumentacji, podejmowanie nowych eksponatów to już zajęcie typowo biurowe. Wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, wymaga ostrożności i wiedzy historycznej – eksponaty są bezcenne, a ich prawidłowe opisanie chronione prawnie.

Kustosz – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę zdobyć można przede wszystkim w muzeach – zarówno tych samorządowych jak i podległych bezpośrednio Ministerstwu Kultury. Podobnie jak w pokrewnych instytucjach kulturalnych, artystycznych i oświatowych, np. biblioteki, archiwa czy urzędy ochrony dóbr kultury. Wedle badań kustosz zarabia najczęściej w przedziale 3550 zł brutto a 4770 zł brutto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *