Press "Enter" to skip to content

Jak zostać native speakerem?

Mianem native speakera, z angielska, nazywa się te osoby, które władają perfekcyjne danym językiem z racji samego tego, iż jest to ich język ojczysty. Dla nas Polaków takim językiem jest właśnie polszczyzna. Osoba, która rodzi się w danym kraju i socjalizuje w danym języku posiada umiejętności, które dla osoby uczącej tego języka są bezcenne. Podobnie jak native speaker ma jedną z istotnych, wrodzonych wręcz predyspozycji by swojego języka nauczać cudzoziemców. To przede wszystkim doskonała wymowa i akcent. Uzupełniona o znajomość poetyki danego języka, jego kolokwializmów, związków frazeologicznych i po prostu potrafi myśleć w danym języku. Znacznie łatwiej stosować Ci neologizmy po polsku niż w innych językach. Łatwiej też wyczujesz skróty myślowe, konwenanse, adekwatne użycie synonimu do sytuacji. To bezcenna wiedza dla pasjonata języka, której nie przeczyta w podręcznikach. Te uczą przeważnie języka w wersji oficjalnej, literackiej.

Native speaker – jak możesz pracować?

Jak zostać native speakerem? Ha! Do tego trzeba się urodzić. Mówiąc poważniej, bardziej interesujące jest, w jaki sposób znajomość swojego języka ojczystego można przekuć w sposób na zarabianie. Przede wszystkim pole do popisu masz na polu lingwistycznym i filologicznym. Głównym miejscem, gdzie native speakerzy znajdują zatrudnienie to szkoły językowe, biura tłumaczeń czy inne formy nauczania języka w formie freelancerstwa.

Native speaker – wykształcenie zawodowe

Zaletą pracy z native speakerem dla osoby uczącej się języka jest kontakt z żywą jego postacią. Nie tylko jest w stanie jeszcze lepiej wsłuchać się w prawidłową wymowę, ale poznaje też niepisane jego tajniki. Jednak sama umiejętność posługiwania się własnym językiem nie wystarcza. Żeby nauczać – w naszym wypadku języka polskiego – musisz też mieć uzdolnienia i przygotowanie pedagogiczne. To wymaga ukończenia studiów wyższych na kierunku polonistyka, zdobycie uprawnień pedagogicznych. Oraz wykazywanie predyspozycji dobrego nauczyciela – cierpliwość, umiejętność wykładania materiału, charyzma i kreatywność.

Native speaker – gdzie szukać zatrudnienia?

Z racji tego, że native speaker może być atrakcyjny jedynie dla cudzoziemców, w Polsce tego typu zatrudnienie znaleźć możesz jedynie w szkołach uczących polskiego osoby zza granicy. Większe możliwości dają Ci zagraniczne szkoły językowe, w których nauczany jest polski. Musisz jednak wtedy oprócz wykształcenia filologicznego spełniać też warunki formalne danego kraju.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *