Press "Enter" to skip to content

Jak zostać oligofrenopedagogiem?

Oligofrenopedagogika to dziedzina pedagogiki, która traktuje o zajmowaniu się, prowadzeniu terapii, rehabilitacji i nauczania dzieci oraz młodzieży dotkniętych jakąś formą niepełnosprawności intelektualnej. To bardzo wymagająca praca, zarówno dla jej przedstawiciela jak i samego dziecka. Musisz być osobą cierpliwą, o specyficznych uzdolnieniach pedagogicznych oraz zwyczajnie kochać, pracować z dziećmi. Jak możesz zostać takim rodzajem pedagoga specjalnego?

Oligofrenopedagog – wykształcenie zawodowe

Do efektywnej pracy w tym zawodzie potrzebne będą Ci studia wyższe. Masz w tym względzie kilka wariantów. Jednym z nich jest po prostu wybranie jednolitych studiów magisterskich na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną o specjalności oligofrenopedagogika. Możesz też wybrać ten kierunek jak studia podyplomowe, jeśli Twoje bazowe wykształcenie też ma charakter pedagogiczny – pedagogika, pedagogika specjalna, edukacja integracyjna. Ważne, abyś uzyskał uprawnienia pedagogiczne – w ramach zajęć na studiach albo odbyty osobno kurs pedagogiczny. Studia trwają odpowiednio trzy lub dziewięć semestrów (w zależności, który wariant wybierzesz) i dość kompleksowo przygotowują do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.

Oligofrenopedagog – czego uczą studia?

Program nauczania na studiach o charakterze oligofrenopedagogicznym przez wszystkie zagadnienia traktować będzie o istocie upośledzeń intelektualnych, ich przyczynach, metodologii postępowania z takimi dziećmi. Oraz metodami rozmawiania z nimi, prób rehabilitacji i terapii. Dowiesz się, w jaki sposób takie dziecko się rozwija, w jak specyficzny sposób rozumuje, uczy się mówić, poruszać i rozwijać swoją percepcję. Nie zabraknie wiele zagadnień natury medycznej, psychologicznej lub nawet socjologicznej. Jednak głównym zadaniem studiów jest nauczyć Cię diagnozować problemy intelektualne dzieci i młodzieży, zasad dydaktyki i pedagogiki w pracy z nimi. Istotnym segmentem studiów jest praktyka do zaliczenia. Odbywać ją będziesz w szkołach specjalnych, ośrodkach terapeutycznych, szpitalach albo w specjalnych domach dziecka. Całość kończy się obroną pracy magisterskiej, uzyskaniem tytułu i uprawnień do pracy z takimi dziećmi w charakterze eksperta od oligofrenopedagogiki.

Oligofrenopedagog – potrzebne przygotowanie pedagogiczne

Możesz też rozwinąć swoje kompetencje nauczycielskie o oligofrenopedagogikę. Zwłaszcza jeśli Twoje bazowe wykształcenie było o specjalności nauczycielskiej i masz ukończony kurs pedagogiczny, już pracujesz w szkole, albo aspirujesz do tego by na przykład upośledzone intelektualnie dzieci uczyć typowych szkolnych przedmiotów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *