Press "Enter" to skip to content

Jak zostać operatorem urządzeń do przetwórstwa kawy?

W tej pracy zajmować się będziesz obsługą i nadzorem pracy maszyn, które służą do konfekcjonowania kawy. Co to znaczy? W zakładzie produkcyjnym, w którym przetwarzana jest kawa, musisz zadbać o prawidłową segregację ziaren, ich mieszanie wedle receptur, odpowiednie mielenie, ekstraktowanie do kawy rozpuszczalnej, a także modyfikować jej aromatyczność czy zawartość kofeiny. Ta praca wymaga nieco umiejętności technicznych, dużego zaangażowania, poczucia odpowiedzialności, spostrzegawczości i cierpliwości. W pracy opierasz się na normach jakościowych, a zatem skrupulatność jest tu wysoce wskazana. Jak dostać taką pracę i co jest w niej wymagane?

Operator urządzeń do przetwórstwa kawy – niezbędne badania

Być może stawiamy nieco wóz przed koniem przy wyjaśnianiu tej kwestii, ale tak – podstawą jest tutaj stan zdrowia. O ile taką pracę mogą wykonywać osoby lekko niepełnosprawne, o tyle czynnikiem wykluczającym jest ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych, bakteryjnych czy wirusowych. By to wykluczyć, przed przystąpieniem do pracy musisz przejść odpowiednie badania, a także posiadać wyrobioną książeczkę sanepidowską.

Operator urządzeń do przetwórstwa kawy – wymagania pracodawców

Czego wymagają pracodawcy przy zatrudnieniu? Wspomnianego stanu zdrowia, ale też zapytają o Twoje umiejętności i doświadczenie. Dobrym podglebiem jest ukończenie szkoły branżowej w zawodzie operator urządzeń produkcyjnych. Przez trzy lata, dzieląc czas między naukę w szkole a pracę w zakładzie produkcyjnym, poznajesz podstawy obsługi takich maszyn, a także zasady BHP i przeciwpożarowe panujące w firmie. Dla pracodawców ważna będzie też elastyczność i zaangażowanie – praca często odbywa się w systemie dwu lub trzy zmianowym, na co musisz być przygotowany. Preferowane są osoby o dobrym wzroku i dobrej zręczności manualnej.

Operator urządzeń do przetwórstwa kawy – wstępne szkolenie

Oczywiście nie masz obowiązku wszystkiego od razu umieć. Od tego są wstępne szkolenia, które pokażą Ci jak dokładnie obsługiwać sprzęt do przetwarzania i konfekcjonowania kawy. Nauczysz się prawidłowo wykonywać mieszanki, mielić ziarna czy modyfikować kawę w oparciu o wskazania kofeinowe, aromatyczne i jakościowe.

Operator urządzeń do przetwórstwa kawy – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę znaleźć możesz w firmach przetwórstwa spożywczego, w tym przede wszystkim oczywiście kawy. Nie zawsze poszukiwani są pracownicy na stały etat. Bywa, że oferowane jest zatrudnienie tymczasowe i sezonowe. A ile można zarobić? Dla pracowników produkcji najczęściej przewijają się pensje rzędu 2800 zł brutto – 3500 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *