Press "Enter" to skip to content

Jak zostać opiekunem medycznym?

Opiekun medyczny to dość młody zawód – oficjalnie powstał w roku 2008 jako odpowiedź na braki kadrowe w zawodzie pielęgniarki. Jeśli jesteś osobą empatyczną, masz predyspozycje do pracy z chorymi i wolny rok na dodatkową naukę po szkole średniej – być może to zawód właśnie dla Ciebie? Jak zostać opiekunem medycznym?

Opiekun medyczny – wykształcenie zawodowe

Warunkiem koniecznym do podjęcia pracy jako opiekun medyczny jest ukończenie dwusemestralnej szkoły policealnej. To oznacza, że już musisz posiadać wykształcenie średnie. Tego typu szkoły uczą kompleksowo zawodu opiekuna medycznego lub  przygotowują do wybranych jego kompetencji – np. „świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym”. Nauka trwa około roku i jej zwieńczenie stanowi egzamin zawodowy. Pozytywne jego zaliczenie skutkuje otrzymaniem dyplomu wystawionego przez MEN i możliwość podjęcia pracy w zawodzie.

Opiekun medyczny – czego uczy szkoła policealna?

Choć rok nauki może wydawać się krótkim okresem na zdobycie zawodu, szkoła przygotowuje do niego całkiem kompleksowo. Zostaniesz zaznajomiony z podstawowymi metodami i technikami przeprowadzania terapii zajęciowej (np. ergoterapii, arteterapii czy socjoterapii), nauczysz się rozpoznawać problemy opiekuńcze osób chorych, starszych czy niesamodzielnych, a następnie rozwiązywać te problemy. Często tyczy się to zaspokajania potrzeb fizjologicznych, lecz też społecznych i psychologicznych. Zajęcia praktyczne wdrażają w asystowanie personelowi medycznemu podczas zabiegów, świadczenie usług higienicznych i pielęgnacyjnych wobec pacjentów, naukę udzielania pierwszej pomocy i współdziałania w zespole medycznym.

Opiekun medyczny – kursy zawodowe

Możesz też uzyskać uprawnienia zawodowe poprzez uczestnictwo we wspomnianych wcześniej kursach, które pozwalają zdobyć określone kompetencje opiekuna medycznego. Ich zakres jest różny, choć najczęściej wybierany – „świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” daje możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego i podjęcia pracy.

Opiekun medyczny – zawody pokrewne

Także i opiekunowie medyczni mają swoje specjalizacje zawodowe. Możesz, w zależności od przygotowania i uzyskanych kompetencji, zdecydować się na ścieżkę opiekuna w DPS, stricte opiekuna osób starszych, ich asystentów, opiekuna środowiskowego lub dziecięcego. Co ważne, w pracy nie możesz przekraczać wyznaczonych w rozporządzeniu kompetencji. Może to skutkować nie tylko ryzykiem błędu medycznego, ale i konsekwencjami karnymi. Opiekun medyczny ma charakter zawodu pomocniczego, o węższych kompetencjach niż np. pielęgniarka.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *