Press "Enter" to skip to content

Jak zostać opiekunką środowiskową?

Musisz wiedzieć, że zdecydowanie nie jest to praca dla każdego. Choć potrafi dać sporo satysfakcji, bardzo jednocześnie wymaga. Przede wszystkim od Ciebie samej. Musisz być osobą empatyczną, cierpliwą i przede wszystkim z poczuciem wewnętrznej misji. Bez tego, opieka nad osobami starszymi może okazać się zwyczajnie mordęgą. Przyda się sporo komunikatywności, otwartości, ale też i asertywności w Twoim działaniu. Często przyjdzie Ci działać w zmieniających się lub nagłych okolicznościach. Nagłe pogorszenie się stanu zdrowia podopiecznego wymaga równie nagłej zmiany Twoich planów i grafiku. Dlatego tak ważne jest samozaparcie, wiara w to co się robi i chęć czynienia dobra. Siła psychiczna przyda się również dlatego, że stałe obcowanie z ludźmi chorymi, cierpiącymi i nie zawsze sobie z tym cierpieniem radzącymi, bywa przygnębiająca. W dłuższej perspektywie może odbić się to na Twoim samopoczuciu i kondycji psychicznej. Każda opiekunka środowiskowa przyznaje jednak, że uśmiech i życzliwość pacjenta, poprawa jego dnia i samopoczucia są ogromną nagrodą, za pracę, którą się wkłada.

Jak zostać opiekunką środowiskową?

Przygotowanie zawodowe do pracy opiekunki środowiskowej daje ukończenie specjalnej szkoły policealnej. Nauka trwa rok i odbywa się w formie zaocznej. W ten sposób możesz łączyć naukę z inną pracą zarobkową. Gdy program zajęć zostanie wyczerpany, ma miejsce specjalny, organizowany przez okręgową komisję egzaminacyjną, egzamin. Jego zaliczenie daje Ci świadectwo wystawione przez MEN a także tytuł zawodowy opiekunki środowiskowej. Oprócz tego uzyskujesz oficjalną kwalifikację zawodową – świadczenie usług opiekuńczych.

Opiekunka środowiskowa – Tematyka zajęć

Zajęcia dotyczą przede wszystkim praktycznych aspektów aktywizacji przyszłych podopiecznych. Podstawą są zagadnienia związane z psychologią i rozpoznawaniem procesów psychicznych i emocjonalnych. Ma to służyć wyłapywaniu problemów, które zachodzą na linii podopieczny – środowisko lokalne. Wyposażona zostaniesz w wiedzę na temat profilaktyki schorzeń i zaburzeń psychicznych. Nauczysz się rozmawiać z ludźmi chorymi, samotnymi i skrytymi. Takie zajęcia maj  również na celu przygotowanie do pracy z różnymi podopiecznymi. Stąd nauka języka migowego, języka obcego w pomocy społecznej, zajęcia z opieki nad osobą chorą i niepełnosprawną, czynności pielęgnacyjnych, diagnostyczno – usprawniających oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Opiekunka środowiskowa – Rozwój własny

Istotnym elementem jest też rozwój Twojej osobowości. Zajęcia pozwalają się otworzyć, nauczyć się mówić o sobie, artykułować potrzeby i oczekiwania. Nie pomożesz innym, jeśli sama nie będziesz zdolna jasno i asertywnie wymieniać nawet podstawowych komunikatów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *