Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?

Wymagania do pracy jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Wszystkie szczegóły zapisane są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. By stać się taką czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii musisz spełnić kilka podstawowych warunków.

Pielęgniarka epidemiologiczna – wymagania zawodowe

Musisz posiadać odpowiednie wykształcenie medyczne, przejść specjalizacyjne kursy oraz trochę popracować w szpitalu. Jak to wygląda dokładnie? Musisz zatem:

  • posiadać przynajmniej jeden z wymienionych tytułów naukowych –  tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa, tytuł magistra w innym zawodzie ściśle powiązanym z ochroną zdrowia, tytuł licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna. To wszystko wiąże się oczywiście z ukończeniem odpowiedniej szkoły średniej lub wyższej,
  • tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii – taki zyskać możesz poprzez wybór odpowiedniej specjalizacji na studiach,
  • ukończyć kurs kwalifikacyjny przygotowujący w sposób praktyczny do zawodu pielęgniarki epidemiologicznej. Trwa on około trzech lat i odbywa się w szpitalu.

Możesz też posiadać analogiczny dyplom uzyskany w jednym z kraju Unii Europejskiej, także na zasadach i wymogach określonych w tym kraju. Oprócz tego musisz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, cieszyć się dobrym stanem zdrowia (potwierdzonym badanami) zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Pielęgniarka epidemiologiczna – predyspozycje zawodowe

By być dobrą pielegniarką epidemiologiczną musisz być zwyczajnie dobrą pielęgniarką jako taką. Wykazywać się sumiennością, zaangażowaniem, poczuciem misji, empatii i troski o dobro pacjentów. To praca dla osób odważnych, odpornych psychicznie i potrafiących wiele od siebie wymagać. Oprócz tego obowiązki pielęgniarki epidemiologicznej wymagają od Ciebie jeszcze większej drobiazgowości, spostrzegawczości i sumienności w dopilnowywaniu przestrzegania procedur.

Pielęgniarka epidemiologiczna – ile zarabia?

 Zarobki w tej pracy zależą od miejsca, w którym jesteś zatrudniona, Twojego stażu pracy oraz ilości obowiązków. Wedle badań, najczęściej pielegniarka epidemiologiczna zarabia w Polsce w przedziale 3300 – 4700 zł brutto. Wyliczona z tego mediana wynosi 3960 zł brutto miesięcznie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *