Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pośrednikiem pracy?

Działalność pośrednika pracy przypomina nieco doradcę zawodowego albo brokera edukacyjnego. Wszyscy trzej zajmują się osobami bezrobotnymi, kształcącymi się zawodowo i przy tym poszukującymi swojej zarobkowej ścieżki. O ile doradca zawodowy po prostu wskazuje interesujące oferty, a broker edukacyjny bardziej skupia się na szkoleniach i nauce, Ty jako pośrednik pracy idziesz krok dalej. Angażujesz się w celu znalezienia pracy swojemu klientowi. Pytasz, rozsyłasz oferty, pomagasz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Innym razem poszukujesz pracowników dla przedsiębiorcy szukającego rąk do pracy. Załatwiasz formalności, kierujesz na szkolenia. I pobierasz od tego prowizję. Działać możesz sam, w ramach firmy albo jako przedsiębiorca. Zawód ten jednak wymaga przejawiania pewnych predyspozycji i niekiedy także posiadania określonych kompetencji. Jak zostać pośrednikiem pracy?

Pośrednik pracy – predyspozycje

Co jest ważne w takiej pracy? Umiejętności organizacyjne, analityczne oraz negocjacyjne. Te trzy cechy sprawią, że będziesz po prostu efektywny. Praca z klientem poszukującym zatrudnienia wymaga indywidualnego podejścia. Poznania jego problemów ze znalezieniem pracy, wskazaniem mocnych stron i zasugerowanie ewentualnego kierunku dodatkowych szkoleń. Poszukiwanie pracy czy pracowników – działasz w obie strony – to z kolei poważne wyzwanie logistyczne. Musisz opanować formalności, dopilnować terminów, sprawnie przeprowadzić cykl rozmów kwalifikacyjnych, wewnętrzne szkolenia czy transport. To praca, która wymaga asertywności, komunikatywności i operatywności. Łatwości nawiązywania kontaktów i dogadywania się.

Pośrednik pracy – czy potrzebne wykształcenie?

Wykształcenie nie jest w tej pracy konieczne. Istotne są wspomniane predyspozycje, choć powinny zostać pogłębione wiedzą merytoryczną. Musisz znać prawo pracy, przepisy dotyczące zatrudnienia za granica, podstawy prawa podatkowego i handlowego. Możesz się tego nauczyć samodzielnie lub na kursach. Niemniej pracodawcy na pewno za atut uznają studia wyższe na kierunkach tj. zarządzanie zasobami ludzkimi, doradztwo kariery i personalne albo szkolenia z coachingu. Przydatne będa też zdolności psychologiczne czy wiedza socjologiczna. Niemal na pewno pracodawcy będą wymagać biegłego angielskiego, a niekiedy też niemieckiego. Mile widziane jest doświadczenie w zarządzaniu zespołem lub pracy w dziale HR.

Pośrednik pracy – zatrudnienie

No dobrze, ale jak zacząć? By zostać pośrednikiem pracy trzeba… zacząć to robić. Zatrudnić się w agencji pośrednictwa pracy, w agencjach doradztwa zawodowego. Lub prowadzić własną działalność w tym charakterze. Pewną formę tej pracy możesz też uskuteczniać w powiatowych urzędach pracy. Wakaty tam jednak obwarowane są ograniczeniami kadrowymi, wymaganiami dotyczącymi wykształcenia, stażu pracy i egzaminów związanych ze statusem pracownika samorządowego. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *