Press "Enter" to skip to content

Jak zostać Pracownikiem Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji?

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji, czyli w skrócie DDD to osoba, która zajmuje się usuwaniem z pomieszczeń lub przestrzeni różnego rodzaju zagrożeń biologicznych – mikrobów, gryzoni i szkodników. Robi to na różne sposoby, wykonując wspomniane trzy nieco odmienne czynności DDD. Jest w stanie usunąć grzyby, groźne owady, wirusy oraz pozbyć się szczurów. Jak zostać takim pracownikiem DDD i zacząć na tym zarabiać?

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji – wykształcenie

Czy w tej pracy potrzebne jest jakieś szczególne wykształcenie? I tak i nie. Do bardzo specjalistycznych zastosowań czy do pracy dla firm stawiających na najwyższe standardy możesz spotkać się z oczekiwaniem wykształcenia chemicznego, biologicznego czy weterynaryjnego. Choćby na poziomie średnim. Dobrą podstawą jest też technikum ochrony środowiska. Niemniej w wielu firmach pracodawcy zadowolą się nawet dowolnym średnim wykształceniem, o ile spełniasz inne predyspozycje zdrowotne, organizacyjne, ukończyłeś szkolenie (o tym za moment). Bardzo wskazane jest też prawo jazdy – to zawód wymagający mobilności oraz znajomość języków – choćby po to, by rozumieć dokumentację związaną ze stosowanymi specyfikami.

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji – wymagania zdrowotne

Nie bez znaczenia jest stan zdrowia. Praca wymaga sporej sprawności fizycznej oraz odporności psychicznej – często przyjdzie Ci pracować w trudno dostępnych miejscach, piwnicach. Do tego masz stały kontakt z chemikaliami, które w samym swoim założeniu mają działanie silnie toksyczne. Wszelkie alergie, padaczka, zaburzenia równowagi, lęki przed ciemnością czy klaustrofobia raczej dyskwalifikują w tym zawodzie.

Pracownik Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji – szkolenie

Nieodzownym elementem jest ukończenie szkolenia na pracownika DDD. Takie szkolenia organizują firmy szkoleniowe lub branżowe stowarzyszenia – na czele z Polskim Stowarzyszeniem Pracowników Deratyzacji, Dezynfekcji i Dezynsekcji. Dla jego członków przewidziane są nawet zniżki i szkolenia uzupełniające. Jak wygląda szkolenie? To cyklu kilkudziesięciu godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Podczas nich dowiesz się jak rozpoznawać zagrożenia biologiczne, jakie są rodzaje lub grupy mikrobów, gryzoni i innych szkodników. Dowiesz się, na jakie preparaty są wrażliwe, jak jest stosować i dobierać w zależności od sytuacji. A także jak obsługiwać profesjonalny sprzęt do przeprowadzania DDD. Będzie też nieco wspomniane o przepisach prawnych, zasadach tworzenia dokumentacji, kalkulacji ryzyka i kosztów. Wykładowcy na bieżąco będą oceniali Twoje postępy, ale całość kończy się egzaminem pisemny i wydaniem stosownego certyfikatu. Mając go w garści możesz rozpocząć pracę. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *