Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pracownikiem fundacji?

Fundacje kojarzą się z działaniem non profit, wolontariatem, zaangażowaniem serca i niesieniem dobrych idei. Tak jest w istocie. Fundacji jednak nie tworzy jednak sam statut i wzniosłe hasła, lecz ludzie. Ludzie, którzy poświęcają czas i wykonują naprawdę konkretną robotę, by mogła ona realizować swoje cele. Jak to wygląda od strony formalnej? Czy zatrudnienie się w fundacji wygląda inaczej niż w sklepie, w urzędzie czy w korporacji? I czy jest w ogóle możliwe? Wokół pracy w fundacjach narosło nieco mitów. Postaramy się je rozwiać.

Pracownik fundacji – zwykła praca i zwyczajnie płatna

Praca dla fundacji zasadniczo nie różni się niczym szczególnym niż dla innych podmiotów. To takie samo zatrudnienie etatowe jak każde inne. Podlegające temu samemu prawu pracy, ordynacji podatkowej, systemowi ubezpieczeń czy obowiązkom, które nakłada prawo na pracodawców. W przeciwieństwie do wolontariatu należy Ci się odpowiednie wynagrodzenie, które nie może być niższe niż ustalona ustawowo pensja minimalna. Przysługuje Ci ten sam wymiar urlopu, masz wszystkie prawa pracownicze, co u innych pracodawców. Z punktu widzenia prawa, fundacja nie ma dodatkowych uprawnień w kwestii traktowania swoich pracowników. Podkreślamy – nie mylić z wolontariuszami. Przeczytać o nich możesz w innym cyklu naszych publikacji.

Pracownik fundacji – jacy ludzie są potrzebni?

Fundacja, by osiągać swoje cele statutowe, często potrzebuje ludzi o dobrych kwalifikacjach. Szczere chęci wolontariuszy są cenne, jednak do pewnych spraw potrzebni są specjaliści. Jakich głównie poszukują fundacje i podmioty NGO? To głównie specjaliści od koordynowania projektów oraz sporządzania wniosków. Dobrym przykładem jest fundraiser, osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem środków na cele statutowe fundacji – piszemy o niej szerzej w innej publikacji. Ważna jest też cała obsługa administracyjna i biurowa. To praca na pełen etat i niekiedy nawet dłużej, warta wynagrodzenia. Fundacje potrzebują specjalistów od prawa i księgowość. Często poszukiwani są edukatorzy, coache, szkoleniowcy, warsztatowcy. A także absolwenci psychologii, pedagogiki i terapeuci. Wiele zależy od profilu działalności fundacji.

Pracownik fundacji – praca także dla idei

Choć praca dla fundacji to zwykła i zwyczajnie opłacana praca, ma też pewne elementy wolontariatu. Fundacje swoim charakterem zwyczajnie przyciągają osoby z dobrym sercem i takimi, którym „się chce”. A przecież dobre wykształcenie i specjalizacja w danej dziedzinie nie wyklucza chęci zaangażowania się. Często działalność w fundacji nawet tego wymaga – zajmowania się jej sprawami po godzinach pracy, uczestnictwo w akcjach, weekendowych warsztatach, wykładach albo kolportażu materiałów. Ważna jest zasada „nic na siłę”. Twoje obowiązki sprowadzają się wyłącznie do tych, które opisane są w umowie pracę. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *