Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pracownikiem punktu ksero?

Praca w punkcie ksero wydaje się bardzo prosta. Klient potrzebuje zrobić kopie kilku lub kilkunastu stron, Ty przykładasz je do skanera w kserokopiarce, skserowane strony wypadają, pobierasz opłatę i wszystko załatwione. W niektórych punktach ksero rzeczywiście tak jest. Ale bywają też punkty, w których usługi są szersze lub bardziej specjalistyczne. To sprawia, że wymagania wobec pracownika rosną. Co trzeba zrobić, by dostać taką pracę?

Pracownik punktu ksero – zapotrzebowanie

Czy na takich pracowników w ogóle jest zapotrzebowanie? Jeśli rozejrzysz się po ulicach większych miast, zauważysz, że punktów ksero w różnej formie jest wiele. Często nie są to wyłącznie małe budki z kserokopiarką, ale także zakłady małej poligrafii, zakłady fotograficzne czy małe sklepy. Punkty ksero są też na uczelniach, w urzędach, instytucjach naukowych i kulturalnych. W ograniczonym zakresie za usługi kserokopiowania mogą pobierać opłaty także biura poselskie. Pracownicy potrzebni są w takich miejscach nie tylko w tygodniu, ale też w weekendy.

Pracownik punktu ksero – wymagania pracodawców

Wymagania pracodawców różnią się w zależności od zakresu usług punktu ksero oraz wymiaru pracy, jaki Ci oferują. Jeśli po prostu Twoje obowiązki będą sprowadzały się do prostego kserowania i pobierania opłaty, zwłaszcza jako pracownik sezonowy, wymagania będą nikłe. Szef zadowoli się wykształceniem średnim, podstawowymi umiejętnościami usługowymi i niekiedy dyplomem ukończenia kursu obsługi kasy fiskalnej. Do obsługi samego ksera, stosownie Cię przeszkoli. Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy punkt ksero oferuje też wykonywanie wysokiej jakości wydruków, bindowanie albo małą poligrafię. Wtedy pracodawca może zapytać o obsługę programów graficznych – CorelDraw, Adobe Photoshop czy środowisk projektowych – AutoCAD. Atutem będzie też komunikatywny angielski, zwłaszcza w ośrodkach akademickich i turystycznych.

Pracownik punktu ksero – formy zatrudnienia

Kolejną kwestią jest forma zatrudnienia. Na ogół pracodawcy oferują po prostu etat. Lub przynajmniej półetat. Bywają jednak sytuacje, że potrzebny jest pracownik jedynie w określone dni tygodnia (np. w weekendy), w określonych godzinach lub na gorący sezon sesji egzaminacyjnych na uczelniach. Wtedy szef zaoferować może Ci umowę o dzieło lub zlecenie. Wiele zależy od tego, jakie ma w danej chwili potrzeby oraz zdolności finansowe. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *