Press "Enter" to skip to content

Jak zostać praktykantem?

Ideą praktyk jest nabranie doświadczenia i wdrożenie się w daną pracę. To rozwiązanie dla osób, które niedawno ukończyły szkołę średnią zawodową, technikum lub wyższe studia. Jako praktykantów określa się też asystentów czy studentów, którzy zaliczają obowiązkowe praktyki. Praktykant, praktykanci – to określenie weszło do mowy potocznej na trwale. Nie jest to jednak tylko kolokwializm. Praktykant ma też swoją oficjalną definicję i oznacza osobę, która ukończyła przynajmniej szkołę podstawową (lub gimnazjum) oraz nie ukończyła jeszcze 30 lat. Jego celem przy zatrudnieniu jest wykorzystać i wdrożyć w praktyce wiedzę i umiejętności nabyte podczas wykształcenia. Co ciekawe, oficjalnym praktykantem nie musi być wyłącznie nowicjusz na rynku pracy. Może to tyczyć się także osób, które dotąd pracowały i zaczynają coś nowego. Biorą udział w projektach, które poszerzają ich doświadczenie zawodowe. Czy praktykant potrzebuje konkretnego wykształcenia? Musi być ono adekwatne do wykonywanej pracy.

Praktykant – warunki pracy

Praktyki odbywają się wedle określonego z góry programu. Zostajesz przydzielony opiekunowi praktyk, którym jest jeden z wyznaczonych pracowników firmy. On obserwuje Cię, wydaje Ci dyspozycje, ocenia Twoją pracę oraz na końcu sporządza opinię. Na pierwszy rzut oka wykonujesz podobne czynności, które inni pracownicy. Z racji jednak tego, że najpierw musisz nauczyć się praktycznych aspektów pracy, wykonujesz głównie czynności pomocnicze, porządkowe albo zajmujesz się obiegiem dokumentacji. Umowa na praktyki nie jest do końca tą samą, co umowa o pracę. Urlopy są regulowane zewnętrznymi przepisami, ale za to przysługuje Ci kilka dodatkowych praw. Twoja praca nie może odbywać się w nocy, w weekendy, w warunkach szkodliwych i ciężkich. Nie możesz pracować dłużej niż 8 godzin w ciągu doby ani 40 w ciągu tygodnia. Plan pracy musi być tak ułożony, abyś miał zapewnione nieprzerwane 35 godzin wolnego pod rząd. Pracodawca musi przeszkolić Cię z bhp oraz wyposażyć w ochronny strój.

Praktykant – gdzie na praktyki?

Praktyki odbywać mogą się w bardzo wielu firmach a kierowany jesteś do takich (lub wybierasz takie), których profil działalności ma nauczyć Cię zawodu lub pracy na stanowisku. Niektóre podmioty zatrudniające praktykantów współpracują z urzędami pracy czy uczelniami, przez co zapewniony masz angaż. Wielu praktykantów, zwłaszcza studentów, na czas odbywania praktyk wybiera wakacje. Oficjalne praktyki zawsze mogą przerodzić się w umowę próbną lub trwałe zatrudnienie. Wiele zależy od potrzeb kadrowych firmy i tego, jak się wykażesz.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *