Press "Enter" to skip to content

Jak zostać projektantem wzornictwa?

Zawód ten nie ma wciąż zbyt wielu przedstawicieli w Polsce. Nie jest on szczególnie popularny ze względu na małą świadomość tego jak jest istotny w obrocie gospodarczym. Doceniają go jednak firmy, które chcą sprzedawać swoje usługi lub produkty. Wiedząc, że przyciągając do nich wzornictwem graficznym oraz estetycznym i pociągającym designem mogą znacząco zwiększyć zyski. I tym samym udział w rynku. Dlatego coraz częściej decydują się na zaangażowanie w ramach swojego zespołu osób odpowiedzialnych właśnie za wzornictwo. Tyczy się to projektów samego wyglądu produktów jak i jego opakowania lub logo.

Projektant wzornictwa – wymagania pracodawców

Każdy pracodawca będzie oczekiwał od Ciebie szeregu nieco odmiennych kompetencji zawodowych. Analiza ofert pracy pokazuje jednak, że można wytypować zestaw wymagań, które wobec kandydata na stanowisko projektanta wzornictwa, stawia się najczęściej. A są to przede wszystkim:

  • znajomość i obsługa oprogramowania do projektowania 2D i 3D,
  • wykształcenie w zakresie projektowania graficznego lub wzornictwa przemysłowego,
  • zdolność do organizacji własnej pracy,
  • łatwość nawiązywania kontaktów i pracy zespołowej,
  • kreatywność i znajomość prawideł marketingu.

Oprócz tego pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie i dotychczasowe portfolio. Jeśli jest bogate, znacząco zwiększa szanse na rynku pracy.

Projektant wzornictwa – wykształcenie zawodowe

W wymaganiach pracodawców przewija się wzmianka na temat wykształcenia. Różne firmy w rozmaity sposób formułują ten wymóg. Niektóre będą stawiały na absolwentów studiów wyższych. Inne zadowolą się technikum, jeśli stać za Tobą będą ciekawe pomysły i interesujące portfolio. Dobrym podglebiem zawodowym są oczywiście studia artystyczne, graficzne lub szkolące przyszłych grafików komputerowych albo projektantów.

Projektant wzornictwa – szkolenia

Oprócz uzdolnień artystycznych oraz wiedzy na temat marketingu istotne też są po prostu umiejętności obsługi oprogramowania i narzędzi zawodowych. Taką wiedzę możesz uzyskać za pomocą specjalistycznych kursów i szkoleń. Niektórzy pracodawcy będą wprost w ofertach pracy takowych wymagać. Istotna będzie udokumentowana umiejętność obsługi programów 2D i 3D. Często wymieniane są Corel, Photoshop, 3D Studio, Pro/Engineer, NX, CATIA V5, Solid Works, 3ds Max. Bywa też, że do znalezienia pracy w dość specjalistycznej branży mogą pomóc Ci szkolenia z wiedzy o produkcie. Na przykład jak budować pozycję rynkową samochodów, żywności albo usług kosmetycznych. Takie zajęcia opowiedzą Ci między innymi o konkretnych wymaganiach, jakie stoją przed procesem twórczym. I technicznych ograniczeniach w wytwarzaniu tego produktu. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *