Press "Enter" to skip to content

Jak zostać promotorem zdrowego stylu życia?

Mimo rozwoju medycyny i technologii stosowanych w leczeniu, nadal cierpimy z powodu rozmaitych chorób. Niektóre wręcz wydają się nabierać na sile wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Ten ostatni wymusza na nas tryb życia i pracy, jakiego nie znali jeszcze nasi dziadkowie. Nie pomaga też niezdrowa dieta, przetworzone jedzenie oraz popularne używki, często tanie i nie najlepszej jakości.  To wszystko powoduje, że przeżywamy wręcz epidemię cukrzycy, nadwagi, nadciśnienia, chorób oczu, słuchu, serca czy wątroby. Stąd tak istotne są programy promujące zdrowy styl życia. I specjaliści, którzy się tym zajmują.

Promotor zdrowego stylu życia – zadania zawodowe

Chcąc zajmować się taką aktywnością musisz nastawić się na wiele wyjazdów, publikacji, wykładów i badań. Twoim zadaniem jest promowanie zdrowia na wiele sposobów. Propaganda prozdrowotna może objawiać się poprzez prowadzenie zajęć w szkołach i na uczelniach, organizowaniu eventów, pisaniu artykułów, organizowaniu akcji społecznych. Możesz to czynić obok swojej normalnej aktywności zawodowej lub dać się temu pochłonąć bez reszty. Ważne, abyś swoją postawą, argumentem i pomysłem na przekaz zachęcał ludzi do aktywności fizycznej, mądrej diety, rezygnacji z używek czy świadomych decyzji konsumpcyjnych. Docierając do choćby części odbiorców, walnie przyczyniasz się do poprawy jakości życia społecznego.

Promotor zdrowego stylu życia – wymagania do takiej pracy

By jednak pracować w ten sposób efektywnie, sam musisz posiadać fachową wiedzę na temat zdrowia i sposobów jego zachowania. Czy to oznacza, że musisz być lekarzem? Niekoniecznie, choć oczywiście medycyna jest świetnym źródłem wiedzy o zdrowiu człowieka. Ale równie dobrym podglebiem będą kierunki studiów tj. dietetyka, biologia, rolnictwo czy farmacja. Przydać też się może warsztat i umiejętności psychologa – to praca, która wymaga pewnych zdolności interpersonalnych. Musisz być komunikatywnym, otwarty, potrafiący przemawiać lub pisać w sposób interesujący. Oczywiście, wskazane jest też abyś sam żył zgodnie z tym, co głosisz. W ten sposób jesteś wiarygodny i uczciwy wobec odbiorców.

Promotor zdrowego stylu życia – zatrudnienie i zarobki

Gdzie można znaleźć takie zatrudnienie? Jak wspomnieliśmy, to często rodzaj pracy dodatkowej, dziejącej się obok tej głównej – lekarza, dietetyka, fitoterapeuty, psychologa itp. Możesz działać na własną rękę poprzez organizowanie akcji i prowadzenie promocji zdrowia w Internecie. Możesz też współpracować z fundacjami, organizacjami promującymi zdrowie czy podmiotami państwowymi i samorządowymi. Forma zatrudnienia i pracy może być bardzo różna. Stąd też zróżnicowane mogą być zarobki – trudno niekiedy określić na ile Twoja pensja wynika z bazowego zawodu a na ile z samej promocji zdrowia. Badania mówią, że osoby zajmujące się taką działalnością mogą zarobić na niej około 3000 – 4500 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *