Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pszczelarzem? Przekonaj się do pracy jako pszczelarz

Amatorskie początki jako pszczelarz. Większość zawodowych pszczelarzy zaczyna od młodzieńczych fascynacji. Ten zawód bardzo często przechodzi z ojca lub wujka na syna. Jeśli obserwowałeś pracę zawodowych pszczelarzy i złapałeś bakcyla, będzie Ci o wiele łatwiej wdrożyć się w tą pracę. Zwłaszcza jeśli obeznany jesteś z całorocznym cyklem pszczelarskiego fachu. Choć oczywiście, jeśli zainteresowanie pszczołami, pozyskiwaniem ich produktów i handlem nim, nabrałeś nieco później. Również nic straconego.

Pszczelarz – Zawodowe wykształcenie

Do profesji pszczelarza warto przygotować się merytorycznie. Takie podglebie zawodowe daje Ci wybór odpowiedniej szkoły średniej. Możesz szukać szkoły branżowej lub technikum kształcących w zawodach pszczelarz, lub technik pszczelarz. Cykl nauczania trwa odpowiednio trzy i pięć lat. Podczas nauki będziesz miał do czynienia z prawdziwymi pszczelarzami oraz miejscem ich pracy. W przypadku szkoły branżowej Twoim obowiązkiem będzie przez kilka dni w tygodniu regularna praca z pszczelarzem. Otrzymywać będziesz za to drobne wynagrodzenie. poznasz zasady zachowywania się pszczół, zakładania i prowadzenia pasieki. Oraz pozyskiwania miodu i innych produktów pszczelich. A także ich skutecznego przetwarzania. Nauka kończy się egzaminem zawodowym, który daje Ci certyfikat i znacząco zwiększa prestiż na rynku pracy.

Pszczelarz – Czy można zdobyć zawód inaczej?

Oczywiście, jeśli Twoje lata szkoły średniej już minęły, nadal możesz zostać pszczelarzem. Możesz prowadzić pasiekę jako amator albo starać się o kwalifikacje zawodowe w drodze szkół podyplomowych lub kursów kwalifikacyjnych. One również uprawniają do przystąpienia do egzaminu zawodowego.

Pszczelarz – Kondycja i inne predyspozycje

Niezależnie od tego, w jaki sposób dotrzesz do kwalifikacji zawodowych, potrzebne też będą Ci pewne cechy własne. Poza fascynacją pszczelarstwem i zwyczajnie traktowaniem tego jako zawodowe hobby musisz też wykazać się dobrą kondycją fizyczną. Przede wszystkim – musisz być na pszczeli jad odporny. Uczulenie na niego dyskwalifikuje z zawodu – ewentualne użądlenie może dla Ciebie skończyć się w najlepszym wypadku komplikacjami zdrowotnymi jeśli nie zgonem. Oprócz tego praca przy pasiece wymaga obsługi wielu rodzin pszczelich. Niekiedy jest to kilkadziesiąt „domków”, a zawsze – niezależnie od pogody i temperatury – nosić musisz specjalny pszczelarski kombinezon. Najczęściej wszystko wykonywać będziesz samodzielnie, a zatem to praca dla osób dyspozycyjnych i oddanych pszczelemu rzemiosłu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *