Press "Enter" to skip to content

Jak zostać redaktorem wydania?

To stanowisko otrzymać możesz przede wszystkim w wydawnictwach i przedsiębiorstwach medialnych. Praca na nim polega na sprawowaniu nadzoru nad przebiegiem wydawania konkretnych publikacji lub audycji. Przełożony kieruje Cię do przygotowania wybranych odcinków, książek czy zeszytów z danej serii. Lub zupełnie jednostkowej literatury. Na Twojej głowie jest zadbanie – trzymajmy się przykładu wydawnictwa –  o prawidłowy przebieg publikacji książkowej czy prasowej. Musisz upewnić się, że poprawnie ułożone są teksty, dobrana czcionka, ilustracje, fotografie, jakość papieru. Nadzorujesz prace redaktorów i grafików zajmujących się szatą graficzną. Zatwierdzasz ostateczny projekt i przeznaczasz do druku. Nieco inaczej praca wygląda w medium takim jak radio czy telewizja. W tym wypadku jej odpowiednikiem jest funkcja wydawcy radiowo – telewizyjnego.

Redaktor wydania – wymagania na stanowisko

Poszczególne wydawnictwa prowadzą nieco odmienną politykę kadrową i stawiają różne wymagania na to stanowisko. Najczęściej pochodzi ono z mianowania spośród już pracującego zespołu. Redaktor wydania może być też funkcją doraźną, a nie stanowiskiem jako takim. Niemniej przełożeni zwracają uwagę na Twoje kompetencje – wykształcenie, najlepiej związane z grafiką, DTP, marketingiem, zarządzaniem czy dziennikarstwem. Powierzanie Ci konkretnego wydania jest dowodem uznania i doświadczenia, którego nabrałeś pracując w wydawnictwie przez co najmniej kilka lat. Istotne są też Twoje cechy interpersonalne – to praca wymagająca zdolności organizacyjnych, komunikatywności, sumienności, terminowości, dbałości o szczegóły i zdolności do zarządzania zespołem. Także w formie weryfikacji dokonań i egzekwowania obowiązków.

Redaktor wydania – warunki pracy i zarobki

To praca o charakterze biurowym. Na ogół przyznawana doraźnie, obok zwyczajowych obowiązków redaktorskich i wydawniczych. Przebiega w normalnych godzinach, choć z racji zbliżającej się premiery i terminu oddania projektu może się przedłużać nawet o kilka godzin w ciągu poszczególnych dni. To, ile zarabiasz zależy od organizacji wewnętrznej i kondycji finansowej firmy wydawniczej. Możesz otrzymać dodatek dla redaktora wydania od 2000 do nawet 10 000 zł. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *