Press "Enter" to skip to content

Jak zostać researcherem?

 

Kim jest researcher? Okazuje się, że to bardzo istotna funkcja ostatnimi czasy. Tego typu pracownicy potrzebni są w firmach o różnym profilu działalności, a to, co ich łączy to operowanie danymi i informacją. Researcher to osoba, która dokonuje researchu. Czyli poszukiwania informacji — danych, materiałów źródłowych, nagrań, przeprowadza wywiady, analizuje archiwa, pozyskuje publikacje czy stara się o dostęp do nich. Informacje mogą dotyczyć branży, produktu, materiałów produkcyjnych, ale też pracowników, konkurencji czy po prostu trzeba znaleźć dane, na podstawie których powstanie artykuł prasowy. Możliwości zajęć dla researchera jest wiele. To zadanie dla osób cierpliwych, skrupulatnych, potrafiących metodycznie lub kreatywnie pozyskiwać informacje. Jakie są potrzebne umiejętności i kompetencje w tej pracy? I gdzie możesz ją dostać?

Researcher – czy potrzebne wykształcenie?

Pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na Twoje umiejętności i doświadczenie. Podstawą w wielu firmach jest świetna znajomość mechanizmów działania Google oraz rzeczywista dociekliwość. Często poszukiwanie informacji wymaga znajomości tajników branży, branżowego żargonu czy środowiska. W ten sposób będziesz umieć odróżnić informacje prawdziwe od niewiarygodnych. Bywa, że musisz orientować się w oznaczeniach naukowych i bibliotecznych. Potrafić poprawnie napisać wniosek o udzielenie informacji publicznej w urzędzie. Innym razem praca wymaga pójścia w teren, przeprowadzenia wywiadów czy odwiedzenia archiwów. A nawet sprawnego i bezpiecznego poruszania się po tej ciemnej stronie sieci. Czy do tej pracy potrzebne jest jakieś konkretne wykształcenie? Właściwie nie. Nie ma studiów, które przygotowują stricte do researchu. Choć niektóre jego aspekty poruszane są na dziennikarstwie czy na kierunkach informatycznych. W wielu firmach umiejętności szukania informacji, odpowiednie usposobienie czy doświadczenie są większymi atutami. Dla niektórych jednak istotna jest znajomość branży. Stąd możesz spotkać się w ofertach pracy z wymogiem ukończenia studiów pokroju architektura informacji, archiwistyka czy kierunki związane z HR, infobrokeringiem czy inżynierią informacji.

Researcher – kursy zawodowe

Praktyczne aspekty researchu możesz poznać także w formie mniej lub bardziej uznawanych przez pracodawców kursów. Niektóre z nich nie wymagają nawet wielkiej fatygi – odbywają się w formie e-learningu. Kursy często dotyczą zagadnień informatycznych – tłumaczą jak działają silniki wyszukiwarek internetowych, jakie są metody efektywnego szukania każdej informacji, a nawet jak nieco „oszukać” silnik by wyświetlił rzekomo niewidniejący wynik. Dobrym pomysłem jest też zainteresowanie się webinarami czy szkoleniami z bezpieczeństwa w sieci, czy obsługi sieci TOR. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *