Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rezydentem i co to za praca?

Kim jest rezydent i z czym wiążę się jego praca? Wybierając takie zajęcie będziesz pracował w branży turystycznej. Pełnisz funkcję swego rodzaju przedstawiciela firmy turystycznej, biura podróży lub innego tego typu przedsiębiorstwa, które zawozi klientów na wycieczki w dane miejsce. Tam, w ich miejscu docelowym, mieszkasz i stacjonujesz. Twoim zadaniem jest opieka nad powierzonymi Ci gośćmi. Różnica między rezydentem a przewodnikiem wycieczek jest taka, że rezydent po prostu mieszka w miejscu docelowym. Zna je doskonale i oprowadza po swoim terenie na użytek firmy wycieczkowej. Oprócz tego Twoim zadaniem może być pomoc przy zakwaterowaniu, odbiorze z lotniska albo dworca. A także oferowanie dodatkowych usług wycieczkowych na rzecz pracodawcy. Można powiedzieć, że jesteś swego rodzaju turystycznym ambasadorem.

Rezydent – predyspozycje zawodowe

A jaki powinieneś być, chcąc zostać rezydentem? Istnieje kilka cech, które powinieneś spełniać. Przede wszystkim – doskonała znajomość miejsca, po którym oprowadzasz. Przygotowanie historyczne lub geograficzne to jedno. Ważna jest znajomość topografii, umiejętność wskazania najważniejszych punktów – poczty, posterunku Policji, zabytków i innych atrakcji. Ale dla turystów liczą się też osobiste opowieści, anegdoty i ciekawostki na temat odwiedzanego miejsca i okolicy. Musisz potrafić opowiadać, zainteresować słuchaczy, być otwartym na ich pytania.

Rezydent, czy to dobry organizator?

Czy dobry rezydent to tylko dobry przewodnik? Na tym Twoje zadania się nie kończą. Musisz być sprawnym organizatorem, znać dobrze język obcy kraju, w którym rezydujesz. Znać tutejsze zwyczaje, sposoby załatwiania spraw i procedury. Istotna jest komunikatywność, operatywność, organizacja własnej pracy, oraz umiejętność godnego reprezentowania firmy, dla której pracujesz. To zajęcie stresujące, wymagające i pełne nieprzewidzianych wydarzeń. Dlatego potrzebna jest Ci jest odporność na stres, umiejętność zachowania zimnej krwi i szybkiego analitycznego myślenia. To także zajęcie dla osób zdyscyplinowanych i dyspozycyjnych.

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako rezydent?

Wymagania pracodawców wobec rezydenta, są podobne do tych, które są stawiane przewodnikom turystycznym. O co najczęściej chodzi? O kompetencje, ukończone kursy, uprawnienia i wiedzę. Jeśli jesteś obiecującym kandydatem, zostajesz skierowany na trzymiesięczny kurs w obrębie danej firmy. Najlepiej jednak jeśli zgłosisz się do fili swojego pracodawcy – tam możesz zostać ustaniowym rezydentem w kraju albo wysłany na placówkę turystyczną za granicą. A u kogo możesz pracować? Przede wszystkim biura podróży, firmy wycieczkowe. Organizujące prywatne wakacje, wyjazdy firmowe, pielgrzymi albo kolonie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *