Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rolnikiem? Pracuj jako rolnik

Dziewiętnastowieczny obraz rolnika z prymitywnymi narzędziami i mieszkającym pod strzechą jest już dawno nieaktualny. Dzisiejsze rolnictwo i obszary wiejskie bardzo się unowocześniły. Rolnik to często przedsiębiorca, który z dostarczania żywności gospodarce po prostu dobrze żyje. Czy myślisz, że to byłoby dobre zajęcie dla Ciebie? Sprawdź jak zostać zawodowym rolnikiem. 

Rolnik zawodowy

Wciąż sporo osób lubi uprawiać malutkie połacie ziemi aby pozyskać warzywa na własny użytek. Nie jest to jeszcze pełnoprawne rolnictwo. Co ciekawe, przedstawiciela tego zawodu definiuje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Chodzi o osobę, która posiada lub dzierżawi nieruchomość rolną o powierzchni do 300 ha. Do tego prowadzi gospodarstwo rolne indywidualne lub komercyjne. Zaś kwalifikacje rolnicze prawo definiuje jako uzyskanie wykształcenia zasadniczego, średniego lub wyższego. Oraz prowadzenie lub praca w gospodarstwie rolnym przez minimum 5 lat. 

Rolnik – Doświadczenie i wykształcenie

Bardzo dobrze jest, jeśli już masz doświadczenie w pracy na roli. Na przykład wyniosłeś te umiejętności z domu. Posługiwanie się przyrządami oraz obserwacja prawidłowości uprawy warzyw z pewnością są świetnym podglebiem do wykształcenia zawodowego. Takie zdobyć możesz za pomocą szkoły średniej lub kursów. Istnieje mnóstwo ofert kształcenia zawodowego lub technicznego w zawodach okołorolniczych. Tam dowiesz się na temat technologii uprawy, przygotowania gleby, chemii rolniczej i sposobów zbioru. Następnie przechowywania żywności, przetwarzania jej i organizacji pracy przedsiębiorstwa rolniczego. 

Rolnik – Obsługa maszyn

Czym byłoby współczesne rolnictwo bez obsługi maszyn. Do większości pojazdów wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B. Tak wynika z opinii wydanej przez Ministerstwo Rolnictwa. Do bardziej specjalistycznych maszyn przyda Ci się przeszkolenie, na przykład podczas zawodowych kursów. Możesz umówić się na nie przez internet. By jednak były uznawane za wykształcenie zawodowe przez organy państwowe, musisz od minimum 3 lat posiadać gospodarstwo lub nieruchomość rolną.  

Rolnik – Studia wyższe – czy warto?

Po naukę na uczelni wyższej rolniczej sięga coraz więcej przedsiębiorców. Nie tylko podnosi to kwalifikacje zawodowe, przynosi wiedzę na temat technologii uprawy i przetwarzania żywności. Ale też stopień naukowy determinuje wysokość państwowych i unijnych dotacji i dopłat do przemysłu rolniczego. Mając wyższe wykształcenie rolnicze możesz swoją wiedzę spożytkować nie tylko na roli. Możesz prowadzić działalność dydaktyczną, propagować zdrowy styl życia albo handlować płodami ziemi. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *