Press "Enter" to skip to content

Jak zostać skandynawistą?

Skandynawia jest fascynująca. Choć w kilometrach nie jest szczególnie od Polski odległa, jest inna. Północna przyroda, dnie i noce polarne, ogromne połacie terenu, zimny klimat i niełatwa historia. To wszystko ma wpływ na specyficzną kulturę tamtych społeczeństw. Kulturę, która objawia się w języku, sposobie życia, funkcjonowanie tamtejszego przemysłu, mediów czy zasad współżycia społecznego. Z Norwegami, Szwedami, Duńczykami, Finami czy nawet Islandczykami łączy Polskę coraz więcej więzi gospodarczych, biznesowych i społecznych. Stąd potrzebni są na rynku pracy specjaliści od Skandynawii.

Skandynawista – studia wyższe

Sporo wiedzy o krajach skandynawskich możesz zdobyć samodzielnie. Jednak najlepszą formą przygotowania zawodowego będą właśnie studia wyższe na kierunku skandynawistyka. To nic innego jak filologia skandynawska. Możesz wybrać, w którym języku będziesz się specjalizował – norweski, szwedzki, duński czy fiński. Zajęcia dotyczyć będą gramatyki i słownictwa języków skandynawskich. Kultury tego języka, historycznych naleciałości, frazeologii i literatury tych krajów, które ukształtowały tamtejszy język i sposób mówienia. Będą zajęcia z translatorki, gramatyki opisowej, fonetyki praktycznej czy myśli filozoficznej Skandynawii. To jednak nie wszystko. Musisz poznać także życie codzienne i kulturalne mieszkańców północy. Zajęcia dotyczyć będą też tamtejszego rynku medialnego, środków komunikowania się w krajach nordyckich, tamtejszych uwarunkowań społecznych i politycznych. Czekać też Cię będą wykłady z retoryki i komunikacji międzykulturowej.

Skandynawista – specjalizacje zawodowe

Bycie Skandynawistą nie oznacza posiadania wiedzy omnibusa na temat tego regionu Europy. Możesz wybrać węższe zakres wiedzy. Specjalizować możesz się w konkretnym języku, zarówno pod kątem praktycznego stosowania, języka w mediach i biznesie, jako przyszły nauczyciel czy tłumacz. Możesz też wybrać specjalizacje związane z komunikacją międzykulturową – przydatne w biznesie – czy skandynawskimi mediami i życiem społecznym. To dobre podbudowy do pracy na terenie tamtych krajów, w rozmaitych branżach.

Skandynawista – gdzie do pracy?

Jako skandynawista pracować możesz w wielu miejscach – piszemy o tym w osobnej publikacji. To wykształcenie dobre, jeśli planujesz pracować na terenie Szwecji, Danii czy Norwegii lub w filiach firm z tamtych krajów. Skandynawistyka przydaje się w pracy w biznesie, administracji i mediach. Przekłada się też na niezłe zarobki. Możesz też po prostu w Polsce uczyć języków nordyckich albo pracować w studiach tłumaczeń czy na własnej działalności translatorskiej.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *