Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. raportowania?

Tego typu stanowisko pracy organizowane jest w większych firmach, w których szefostwo opiera swoją politykę produkcyjną, dystrybucyjną czy handlową w oparciu o dane, które firma otrzymuje z zewnątrz. Mogą być to wyniki sprzedaży, doniesienia giełdowe, kursy walut, ceny surowców, efektywność działań czy stan gospodarki. Ale raporty mogą dotyczyć też stricte wewnętrznych procesów – efektywności produkcji, stan finansów firmy albo analiza rynku pod przyszłe potencjalne inwestycje. Tak naprawdę przedsiębiorstwa w wielu branżach potrzebują sprawnego systemu raportowania. Ich sporządzanie sprawia, że główni decydenci mają pojęcie o sytuacji oraz podejmują racjonalne decyzje w oparciu o wiarygodne dane. Ktoś musi te raporty opracowywać. Tym kimś możesz być Ty.

Specjalista ds. raportowania – obowiązki zawodowe

Twoim zadaniem na tym stanowisku pracy jest sporządzanie zadanych raportów. Mogą być one cykliczne albo doraźne czy specjalne. Cały proces zawsze polega na zebraniu odpowiednich danych i ich prawidłowej interpretacji w oparciu o zadane kryteria. Następnie sporządzenie w czytelnej formie i zaprezentowanie – czy to poprzez przedłożenie, czy przygotowaną prezentację przed zarządem.

Specjalista ds. raportowania – wymagania na stanowisko

To zadanie powierzane jest osobom, które posiadają analityczne zdolności wyciągania wniosków, dostrzegania logicznych powiązań, tendencji czy związków przyczynowo – skutkowych. Musisz być osobą rzetelną, dokładną, cierpliwą, zwracającą uwagę na szczegóły, a przy tym potrafiącą pracować efektywnie na wielu danych i pod presją czasu. W wielu firmach praca z danymi oznacza obsługę oprogramowania do zarządzania bazami tych danych. Stąd w ogłoszeniach o pracę pojawiają się język programowania VBA czy obsługa narzędzi SQL. Mile widziane jest doświadczenie, komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim i organizacja własnej pracy.

Specjalista ds. raportowania – ile możesz zarobić?

Z racji tego, że Twoja praca jest bardzo pomocna w kreowaniu polityki poczynań firmy, jest ona odpowiednio nagradzana. Przeciętnie na tym stanowisku, pracownicy deklarują zarobki w pułapie 3600 zł brutto a 4500 zł brutto. Specjaliści ds. raportowania potrzebni są nie tylko w sektorze komercyjnym – z ich usług korzysta też administracja państwowa, rządowa i samorządowa.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *