Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą ds. zarządzania łańcuchem dostaw?

Obieg towarów i usług w gospodarce przypomina nieco krwiobieg. Łączący producentów, dystrybutorów, odbiorców i klientów. By pozyskiwane dobra mogły być przetwarzane lub sprzedawane dalej, muszą być na czas i bezpiecznie dostarczane. Przykładowo firma produkcyjna musi mieć stały dopływ materiałów, a jej hurtownia na bieżąco pozbywać się gotowego produktu do sklepów. To niekiedy wymaga współpracy międzynarodowej z importerem i dostarczycielem dóbr za granicą. Wszystko to, w uproszczeniu, nazywa się łańcuchem dostaw. Czym zajmuje się specjalista od zarządzania nim?

Specjalista ds. zarządzania łańcuchem dostaw – obowiązki zawodowe

Twoim zadaniem jest zarządzanie i nadzorowanie nad procesem dostaw. Zarówno od strony fizycznej i logistycznej po optymalizację kosztów i usuwanie niezbędnych działań. Na podstawie już funkcjonującego łańcucha dokonujesz analizy słabych stron organizacyjnych. Wykazujesz, co można zrobić lepiej, którego dystrybutora lub producenta wybrać. Albo działasz wyłącznie na zlecenie klienta, który życzy sobie konkretne produkty a Ty zadbać musisz o logistykę. Niekiedy zajmujesz się też negocjowaniem warunków, zakupem floty samochodowej, podpisywaniem kontraktów. Wszystko zależy od wielkości firmy, w której pracujesz i rodzaju działalności. Ze wszystkich swoich działań sporządzasz stosowne raporty, a rozliczany jesteś z płynności i celowości przeprowadzanych dostaw.

Specjalista ds. zarządzania łańcuchem dostaw – wymagania do takiej pracy

Pracodawcy, im więksi i mający bardziej skomplikowany system łańcuchów dostaw, potrzebują bardziej kompetentnego zarządzającego. Stąd stawiają jasno wymóg ukończenia wyższych studiów kierunkowych – logistyka, ekonomia czy zawód spedytora. Musisz być osobą mobilną, posiadającą prawo jazdy, znającą przynajmniej język obcy angielski, orientować się w prawidłach i uwarunkowaniach rynkowych i prawnych oraz mieć opanowaną obsługę systemu SAP. Mile widziane jest doświadczenie w handlu, zarządzaniu przedsiębiorstwem lub zespołem.

Specjalista ds. zarządzania łańcuchem dostaw – zatrudnienie i zarobki

Takiej pracy szukać możesz bezpośrednio w firmach produkcyjnych lub handlowych, które współtworzą łańuch dostaw. Lub działać dla nich usługowo, będąc zatrudnionym w firmie transportowej, dystrybuującej, spedytorskiej lub logistycznej. Zarobki uzależnione są oczywiście od Twojego doświadczenia, poziomu odpowiedzialności i obowiązków oraz konkretnego miejsca zatrudnienia. Wedle badań, przeważnie na tym stanowisku zarabia się 4200 zł brutto a 8400 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *