Press "Enter" to skip to content

Jak zostać specjalistą zdrowia publicznego?

Specjalista zdrowia publicznego to na ogół pracownik administracji instytucji służby zdrowia. To dobry wybór dla przyszłych dyrektorów szpitali, pracowników ministerstwa zdrowia, inspekcji sanitarnej, podmiotów samorządowych czy instytucji koordynujących służbę zdrowia na poziomie regionalnym.  

Specjalista zdrowia publicznego – studia wyższe

By takich specjalistów kształcić już jakiś czas temu uruchomiono kierunek studiów zdrowie publiczne. Łączy on w sobie zagadnienia stricte medyczne z ekonomicznymi, prawnymi i socjologicznymi. Studiować możesz na wielu uczelniach — za przykład niech posłużą Bydgoska Szkoła Wyższa, Collegium Medicum w Bydgoszczy, UJ w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu czy Uniwersytet Rzeszowski. Zarówno na poziomie licencjata jak i magisterki – ta ostatnia na ogół jest wymagana przez pracodawców. Rozważając ten kierunek, upewnij się, że na maturze zdawałeś takie przedmioty jak biologię, fizykę, geografię, chemię czy WOS. Możesz śmiało wybrać te studia jako podyplomówkę.

Specjalista zdrowia publicznego – czego uczą studia?

Jak wspomnieliśmy, studia mają na celu kompleksowo przygotować do pracy w administracji placówek służby zdrowia lub w instytucjach zarządzających czy ministerstwie. Wykłady dotyczyć będą zagadnień ogólnomedycznych, ale także szeregu innych okołozdrowotnych. To między innymi biostatystyka, demografia, czy nauka o człowieku. Dowiesz się, jaki jest stan prawny w kwesti opieki zdrowotnej. Jak skonstruowany jest system publicznej służby zdrowia w Polsce. Jak wygląda mechanizm jego finansowania, zarządzania i codziennego funkcjonowania. Nauczysz się samodzielnie definiować problemy w konkretnych obszarach funckjonowania placówek i całego systemu, a także formułowania programów profilaktycznych, społecznych i zdrowotnych. Będziesz robił to tak, aby były celowe, skuteczne i posiadały prawidłowo skonstruowane zabezpieczenia finansowe. Zajęcia będą też dotyczyć prowadzenia badań epidemiologicznych, zarządzania kryzysem sanitarnym oraz systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Specjalista zdrowia publicznego – kierunki pokrewne

Zdrowie publiczne to najlepszy wybór kierunku studiów, jeśli interesuje Cię praca w tym charakterze. W wielu miejscach pracodawcy jednak zaakceptują też inne, pokrewne kierunki. Atutem będzie ukończenie studiów związanych z administracją, ochroną środowiska, pedagogiką specjalną, dietetyką, technologią żywności. Zdrowie publiczne jest też świetnym wyborem podyplomówki, jeśli posiadasz licencjat z powyższych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *