Press "Enter" to skip to content

Jak zostać speechwritterem?

Speechwritter, czyli z angielska pisarz przemówień. To profesja, która jest czymś oczywistym w środowiskach politycznych i pijarowych za granicą, w Polsce ma swój rozkwit dopiero przed sobą. Myślisz, że potrafisz dobrze pisać przemówienia i możesz w ten sposób pracować? Sprawdź, w jaki sposób to zrobić.

Speechwritter – wykształcenie zawodowe

Formalnie nie ma żadnych wymogów dotyczących wykształcenia w tej pracy. W praktyce jednak nie da się poważnie pracować jako autor przemówień, jeżeli nie ma się absolutnie żadnego przygotowania merytorycznego. Te można by podzielić na dwie kategorie:

  1.   Językowe – by pisać przemówienia, nie musisz sam potrafić przemawiać. Gestykulacja, wyrażanie emocji, swego rodzaju gra aktorska to nie Twoja działka, lecz samego mówcy. Jednakże musisz potrafić napisać przemówienie w sposób interesujący, poprawny i w zadanym języku. Istotna jest znajomość polskiej składni, polskiej frazeologii, kolokwializmów i konwenansów językowych. Podobnie rzecz się ma przemówienia w języku obcym – w tym wypadku jego znajomość musi być udokumentowana wykształceniem wyższym, przynajmniej na poziomie licencjata.
  2.   Retoryczne i wizerunkowe – pisanie dobrych przemówień musi uwzględniać kontekst, adresata, okazję oraz cel. Nie wystarczy napisać, nawet poprawnego i interesującego, ale tylko suchego tekstu. Przemówienie ma zawsze określony cel. Wywołanie emocji, przekazanie komunikatu, skłonienie słuchaczy itp. By to osiągnąć, musisz w tekście przemówienia stosować zasady komunikacji społecznej oraz metod pijarowskich czy marketingowych. To wskazywałoby na potrzebę wykształcenia z zakresu marketingu, w tym politycznego, public relations albo zawodowego copywritterstwa. Takie studia lub kursy pokażą Ci, w jaki sposób układać zdania by osiągać zamierzone efekty retoryczne. W tym techniki perswazji i podstawy psychologii.
  3.   Merytoryczne – przemówienia mogą być na rozmaite tematy. Pisząc je na zamówienie, nie możesz oczekiwać, że zamawiający zechce je później merytorycznie poprawiać. Współpracując z kimś z konkretnej branży lub dziedziny działalności społecznej, musisz na własną rękę zorientować się w materii tej działalności, siatce pojęciowej, faktach naukowych czy sposobie rozumowania adresata.

Speechwritter – predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób ambitnych, które mają niewątpliwy dar pisania. Przemówienia jednak są specyficznym rodzajem tworów literackich, gdyż muszą uderzać w nuty emocjonalne oraz wywoływać pozytywne skojarzenia. Stąd dobrą predyspozycją, poza „lekkim piórem”, jest też empatia, umiejętności i wiedza psychologiczna. Istotna jest też dyspozycyjność, umiejętność pracy pod presją („potrzebuję przemówienia na jutro”) oraz cierpliwość i otwartość na oczekiwania klienta. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *