Press "Enter" to skip to content

Jak zostać szatniarzem?

W tej pracy odpowiedzialny jesteś za prowadzenie szatni w hotelach, kinach, teatrach, restauracjach, klubach, basenach i wielu innych placówkach, w których istnieje potrzeba pozostawienia odzieży wierzchniej przez klientów czy gości. Twoim zadaniem będzie przyjmowanie odzieży od klientów, a następnie umieszczanie jej na wieszakach lub w szafkach. Gdy klienci postanowią opuścić lokal, musisz zwrócić im wszystko, co pozostawili. Wiele ułatwia w tym system numerków lub znaczków. Na Twoją odpowiedzialność spada ochrona odzieży oraz wszystkiego, co znajduje się w kieszeniach czy torebkach. Jeśli coś zginie, odpowiadać za to będziesz Ty. Stąd musisz solidnie pilnować szatni. Oprócz prowadzenia szatni i pilnowania ubrań, szef może też zlecić Ci czynne podejmowanie gości, zachęcanie ich do skorzystania z poszczególnych usług lokalu. A także pełnić funkcję zbliżoną do portiera, informacji turystycznej czy prowadzenie skromnego sklepiku z gadżetami, środkami higieny czy pamiątkami.

Szatniarz – wymagania do takiej pracy

W tej pracy wykształcenie nie jest szczególnie istotne. Pracodawcy wymagają przeważnie minimum średniego i zaświadczenia o niekaralności, przede wszystkim za kradzież mienia. Obsługę szatni oraz poszczególne obowiązki, szef wyjaśni Ci podczas wstępnego szkolenia.  Bardziej interesowało będzie ich Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe czy predyspozycje osobowościowe. To zajęcie usługowe, polegające na częstym kontakcie z klientami – musisz być osobą asertywną, uprzejmą, a przy tym dokładną, obowiązkową i sumienną. Musisz sprawnie zarządzać przestrzenią, dbać o dobre warunki przechowywania ubrań i  sprawnie ją rozdawać. Komunikatywność często przejawia się w obsłudze też klientów zagranicznych – stąd często w ofertach pracy widnieje wymóg posługiwania się angielskim, niemieckim, rosyjskim czy francuskim.

Szatniarz – warunki pracy

Twoim miejscem pracy jest oczywiście szatnia. Zza lady obsługujesz poszczególnych klientów, z którymi masz częsty kontakt. Reprezentujesz w pewnym stopniu cały lokal, stąd tak istotne są zdolności interpersonalne. Praca trwa przeważnie 8 – 10 godzin w ciągu dnia, odbywać może się także w weekendy i święta. Wiąże się z monotonią, powtarzalnością działań oraz braniem na siebie sporej odpowiedzialności, także tej materialnej.

Szatniarz – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę możesz dostać we wspomnianych wcześniej lokalach użyteczności publicznej – kluby, teatry, kina, restauracje, hotele czy baseny. Przeważnie oferowane jest zatrudnienie etatowe, choć w gorących turystycznych okresach pracodawcy chętnie przystają na zatrudnienie dodatkowych osób do pomocy. Zarobki przeważnie wynoszą około 2000 – 3000 zł netto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *