Press "Enter" to skip to content

Jak zostać teologiem?

Pochodzące z greckiego określenie „teologia” oznacza naukę o Bogu. Samej jego postaci, istocie, próbie zrozumienia. A także całej wiary, która wokół niego się rozrasta, buduje swój system wartości, system filozoficzny i swego rodzaju przekaz misyjny. W Polsce wydziały teologiczne uczelni wyższych najczęściej traktują nad chrześcijańskim pojmowaniem religijności, w tym głównie w rozumieniu rzymskokatolickim. Choć poruszane są także zagadnienia dotyczące innych religii czy duchowości, zazwyczaj w kontekście chrześcijaństwa czy katolicyzmu jako punktu odniesienia. Tym samym studia teologiczne służą poszerzeniu horyzontów wiedzy na temat swojej wiary. Jak takie studia wyglądają?

Teolog – czego uczą studia?

To przede wszystkim okazja do bardzo kompleksowego pogłębienia wiedzy na temat chrześcijaństwa. Drobiazgowo tłumaczone są poszczególne zagadnienia i historie biblijne. Studia pozwalają umiejscowić język biblijny, jego charakterystyczne zwroty lub sposoby komunikacji w kontekście historycznym. Podczas nauki nie zabraknie przedmiotów lingwistycznych oraz stricte historycznych. Chrześcijaństwo ukazywane jest w szerszym kontekście filozoficznym ludów starożytnej Europy i Azji. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz znaczenie symboliki, poszczególnych zwrotów oraz ewangelicznych przypowieści Jezusa. Pismo Święte w niektórych aspektach traktowane jest jako źródło wiedzy historycznej (zwłaszcza Nowy Testament). To również okazja do pogłębiania wiedzy dla osób o tym wykształceniu lub zainteresowaniach. Takie studia to także sposobność zdobycia zdolności praktycznych lub zawodowych.

Studia magisterskie i magister teologii

Nauka podstaw starożytnej greki lub łaciny to jedno, ale oprócz tego nauczysz się technik sprawnej analizy biblijnych wersetów. Oraz sposobów przekazywania wiedzy – teologia to kierunek studiów wymagany do pracy jako katecheta lub niekiedy po prostu pedagog katolicki w niektórych placówkach. Studia magisterskiej i dają Ci tytuł magistra teologii. Możesz oczywiście kontynuować przeważnie są jednolite i trwają pięć lat. Kończą się obroną pracy naukę, zdobywając wyższe stopnie naukowe i poszerzając wiedzę w jeszcze bardziej ścisłym zakresie zagadnień.

Teolog – specjalizacje zawodowe

Studia teologiczne oferują też w swoim trakcie wybór specjalizacji. Nie sposób opanować cały materiał na temat teologii chrześcijańskiej, więc trzeba będzie coś wybrać, w czym najlepiej będziesz się czuł jako teolog. Możesz pójść w kierunku zgłębiania zasad prawa kanonicznego, studium nauki o rodzinie, teologii apostolstwa (przyda się przy pracy we wspólnotach lub na oazie), monodia liturgiczna, założenia franciszkanizmu, religioznawstwo, katecheza albo teologia kapłańska. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *