Press "Enter" to skip to content

Jak zostać traderem?

Nazwa tego stosunkowo nowego zawodu pochodzi od angielskiego „trading”, czyli handlowy. Najczęściej to osoba fizyczna (choć podobną pracę wykonywać możesz jako firma) zajmująca się kupnem i sprzedażą produktów albo instrumentów finansowych, np. papierów wartościowych. Chodzi o zobowiązania pieniężne jednego podmiotu wobec drugiego. Choć praca tradera może przypominać tą, którą wykonuje broker albo makler, charakterystyczne jest to, że wszystkie inwestycje, które wykonujesz są krótkotrwałe – do kilku dni, choć czasem nawet trwające sekundy.

Trader – wymagania zawodowe

Istotną kwestią jest to, że do tej pracy nie ma kierunkowego wykształcenia. Nie jest to też szczególnie wymagane. Pracodawców bardziej interesować będą Twoje zdolności analityczne, znajomość rynku oraz pewne predyspozycje do przewidywania zachowania giełdy. To rzeczy, które częściowo są po prostu wrodzone albo wynikają z Twoich zainteresowań. Ważne, abyś potrafił podejmować szybkie samodzielne decyzje. Do tej pracy potrzebujesz też potrafić obsługiwać specjalistyczne oprogramowanie. Takie, dzięki któremu szybciej i efektywniej śledzić będziesz rynek, kursy walut, surowców albo instrumentów finansowych. To także platformy inwestycyjne, niezbędne do dokonywania transakcji i analizy rynku.

Znajomość języków

Pracodawcy bardzo duży nacisk stawiają na bezproblemową znajomość języków obcych – angielski lub niemiecki to minimum, lecz globalna gospodarka wymaga też pozyskiwania informacji z odleglejszych kulturowo obszarów – Azja, Afryka albo Ameryka Południowa. To też praca, która wymaga sporej odporności na stres, przyzwyczajenia do szybkiego tempa i ciągłego życia na pełnych obrotach. To czynnik, których pewne osoby po prostu zniechęca do takiej pracy, choć dla innych może być niezwykle satysfakcjonujący moment w karierze zawodowej.

Trader – wykształcenie zawodowe

Jako się rzekło, nie ma kierunkowego wykształcenia do zawodu tradera. Czy jednak pracodawcy są zupełnie ślepi na Twoje dyplomy i certyfikaty? Zdecydowanie nie. Preferowane i pomocne wykształcenie to oczywiście to związane z ekonomią i finansami. Wiedza na studiach da Ci podstawy teoretyczne, znajomość siatki pojęciowej i podstawowych prawideł działania rynku i giełdy. Pracy tradera można też nauczyć się z kursów organizowanych przez firmy szkoleniowe. Odbyć je możesz nawet przez internet. Ważne, aby taki kurs był w jakiś sposób udokumentowany. Faktem jest też, że pracodawcy dla swoich nowych pracowników organizują cykl szkoleń i stawiają na Twój rozwój, jeśli dostrzegą w Tobie potencjał. Pierwsze sukcesy nie mogą Cię jednak rozleniwiać. Oprócz śledzenia rynku, musisz też podnosić kwalifikację poprzez poszerzanie wiedzy – czytanie książek autorów ekonomicznych, śledzić zmiany w przepisach oraz przeglądać branżowe portale. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *