Press "Enter" to skip to content

Jak zostać zoopsychologiem?

Zwierzęta, choć nie posiadają duszy ani rozumu takiego jak człowiek, mają jednak jakiś charakter i pewną uproszczoną psychikę. Na tyle jednak istotną w życiu czworonoga, że zadbanie o jej stan oraz niwelowanie zaburzeń może pomóc zwierzęciu się zaadaptować i zachowywać się mniej agresywnie. Właśnie od takich problemów jest zoopsycholog – lekarz psychiki zwierzęcej. Najczęściej, pracując w ten sposób, zajmować będziesz się domowymi zwierzętami – psami, kotami. Choć zdarzają się także konie. Jak takim specjalistą zostać.

Zoopsycholog – wykształcenie zawodowe

By pracować w zawodzie zoopsychologa musisz posiadać odpowiednie przygotowanie zawodowe. Sama miłość i empatia wobec zwierząt nie wystarcza. Absolutne minimum jest wykształcenie średnie (świetnym wyborem będzie technik weterynarii) oraz ukończenie specjalnego kursu na behawiorystę zwierzęcego. To inna spotykana nazwa tego zawodu. Takie kursy organizują uczelnie wyższe oraz organizacje będące pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów. Ważne, aby kurs odbywał się wedle wytycznych i zatwierdzeń MEN. Tylko taki da Ci potem możliwość zatrudnienia w zawodzie. Zwróć na to uwagę, gdyż niekiedy zdarzają się kursy bez takiego certyfikatu. Innym, być może nawet lepszym rozwiązaniem jest wybór szkoły wyższej, choćby w formie studiów podyplomowych na kierunku zoopsychologia. Wykładowcy opowiedzą Ci o specyfice psychiki zwierzęcej, typologii zachowań i patologii tychże. Poznasz praktyczne metody prowadzenia i dobierania terapii. Całość kończy się obroną pracy dyplomowej i egzaminem. Wyższe wykształcenie jest wymagane też, jeśli chcesz uzyskać międzynarodowy certyfikat zoopsychologa.

Zoopsycholog – czy musisz być weterynarzem?

Nie ma wymogów wykształcenia weterynaryjnego, by pracować w tym zawodzie. To nieco odmienne dziedziny – podobnie jak ludzki psycholog zajmuje się psychiką i zaburzeniami z tym związanymi, a lekarz leczy choroby ciała. Choć oczywiście oba te zawody mogą iść ze sobą w parze. Zoopsychologia stanowi świetne uzupełnienie Twoich kompetencji zawodowych, jeśli już jesteś weterynarzem.

Zoopsycholog – predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób, które czują zamiłowanie do zwierząt, a jednocześnie mają predyspozycje do bycia psychologiem. A zatem wskazana jest empatia, cierpliwość i otwartość. Ale też spostrzegawczość i łatwość wyciągania szybkich analitycznych wniosków. Podczas swojej pracy zajmujesz się nie tylko czworonogiem i jego potrzebami, lecz także obserwujesz środowisko, w którym żyje. W tym jego właścicieli. Zoopsycholog potrafi dobrać odpowiednie zwierzę do danej rodziny wedle kryteriów psychologicznych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *