Press "Enter" to skip to content

Kim jest gazownik?

Osobę, która zajmuje się montażem sieci i instalacji gazowych, często nazywamy po prostu gazownikiem. Taki fachowiec zna się na eksploatacji i umie ocenić stan techniczny całej instalacji gazowej. Dodatkowo gazownik specjalizuje się w naprawach oraz w konserwacji i remontach. To właśnie do gazownika należy podłączenie kuchenki gazowej podczas generalnego remontu.

Kwalifikacje w zawodzie gazownik – monter sieci instalacji gazowych

Styczność z instalacjami gazowymi i praca przy nich wymaga odpowiednich kwalifikacji. Takie kwalifikacje zdobywa się na kursach. Kurs, jaki należy odbyć w celu możliwości pracy przy instalacjach gazowych, nosi nazwę G3. Na kurs możemy zapisać się samodzielnie lub zostać na niego wysłani z ramienia pracodawcy. Jeżeli zostaniemy dopuszczeni do takich prac, bez odpowiednich kwalifikacji możemy ponieść tego konsekwencje. Również pracodawcy może zostać nałożona kara w wyniku Państwowej Inspekcji Pracy.

Kurs na gazownika G3

Takie kursy nie są szczególnie trudne. Tę umiejętność możemy łatwo zdobyć, jeżeli interesujemy się mechaniką i hydrauliką. Dzięki zdobyciu kwalifikacji G3 posiądziemy wiedzę w zakresie eksploatacji i dozoru szeroko pojętych instalacji gazowych. Szkolenie i praktyki odbywają się najczęściej w tym samym ośrodku szkoleniowym. Egzamin zdaje się przed komisją, która ma specjalistyczne uprawnienia.

Ile kosztują uprawnienia G3?

Uprawnienie na gazownika nie kosztuje wiele. Cena kursu G3 wacha się w granicach 100 zł. Jest to cena, która obowiązuje całe szkolenie. Niestety, egzamin jest już nieco droższy. Koszt egzaminu jest jednak taki sam w całej Polsce. Wynika to z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. Egzamin na gazownika kosztuje 210 zł. Podsumowując, celem zdobycia odpowiednich kwalifikacji wydamy na ten cel około 310 zł.

Szkolenie na uprawnienia gazownika G3

Na szkoleniu nauczysz się wszystkiego o budowie i eksploatacji urządzeń, sieci i instalacji gazowych. Dodatkowo poznasz aspekty prawa energetycznego oraz zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze na tym kursie będzie zapoznanie się z bezpiecznym użytkowaniem sieci i instalacji gazowych. Zwieńczeniem kursu, który trwa 6 godzin lekcyjnych, jest egzamin. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymujesz uprawnienia, które będą ważne przez 5 lat. Od zdania egzaminu i jego wyniku uprawnienia możesz otrzymać już w ciągu 24 godzin. Osoba na tym stanowisku powinna być dokładna i rzetelna. Powinna mieć też świadomość, że odpowiada za bezpieczeństwo osób w pobliżu instalacji gazowej lub mieszkańców budynków.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *