Press "Enter" to skip to content

Kręgarz – jak zostać?

Kręgarz, zwany także jako chiropraktyk. Zajmuje się przywracaniem do zdrowia kręgosłupa. Robi to za pomocą terapii manualnej. Usiłuje nastawić poszczególne kręgi tak, aby odbudować siłę pleców. Dodatkowo tym samym całego ciała. Choć podnoszone są argumenty zarówno za jak i przeciw jego usługom, warto, abyś zapoznał się z taką możliwością kariery zawodowej. O tym, jak pracuje i czym się zajmuje kręgarz, piszemy w osobnym artykule. Tym razem opowiemy Ci, w jaki sposób mógłbyś nim zostać.

Kręgarz – predyspozycje zawodowe

Przede wszystkim musisz interesować się medycyną, przynajmniej amatorsko. Kluczowa jest znajomość układu kostnego, w tym głównie kręgosłupa. Umiejscowienie poszczególnych kręgów oraz nerwy za nie odpowiedzialne. Do tego z pewnością musisz być osobą zręczną i sprawną manualnie. Praca ta polega na precyzyjnym uciskaniu bardzo konkretnych punktów na ciele. Błędy mogą skutkować znacznym pogorszeniem się stanu zdrowia pacjenta. Do tego musisz pamiętać, że jest to praca z ludźmi. Przychodzą z różnymi problemami zdrowotnymi. Niekiedy nie potrafiąc ich prawidłowo nazwać. Musisz być osobą cierpliwą, empatyczną i kompetentną.

Kręgarz – uregulowania prawne

W polskim prawie nie jest to zawód jakoś szczególnie uregulowany. Nie ma obostrzeń dotyczących zostania nim i prowadzenia praktyki. Możesz zakładać własną działalność bez żadnych uprawnień. Twoim jedynym świadectwem wobec pacjentów są ukończone kursy i dyplomy.

Kręgarz – jak zostać?

Praca w tym zawodzie wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. A to oznacza sporo wiedzy i praktyki w masażu i stosowaniu zabiegów. Możesz osiągnąć to poprzez odpowiednie studia podyplomowe lub kursy chiropraktyka. Jedynym ośrodkiem w Polsce, który oficjalnie certyfikuje Twoje wykształcenie zawodowe jest Polskie Towarzystwo Chiropraktyki. Jest ono częścią Europejskiego Związku Chiropraktyki

Kurs chiropraktyka

Takie kursy organizują podmioty prywatne, często z błogosławieństwem Polskiego Towarzystwa Chiropraktyki. Kurs taki dzieli się na dwa stopnie. W pierwszym poznajesz podstawy terapii manualnej, zagadnienia anatomiczne i biomechaniczne. Wykładowcy opowiedzą Ci, w jaki sposób powstają zaburzenia czynności układu ruchu oraz w jaki sposób niszczeje układ kostny. Do tego będziesz miał do zaliczenia szereg ćwiczeń praktycznych. Drugi stopień uczyć będzie Cię przeprowadzania wywiadu chorobowego, diagnostyki palpacyjnej, testowej lub RTG. Przedstawione zostaną Ci praktyki i techniki leczenia poprzez manipulacje kręgosłupa i stawów obwodowych. Podobnie jak wcześniej, również i tym razem musisz przejść przez etap ćwiczeń praktycznych. Koszt kursu waha się w okolicach 1000 zł za stopień.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *