Press "Enter" to skip to content

Malowanie płytek i kafelków

Jeśli zaczynasz dostrzegać w swojej łazience nutkę monotonii. Nawet całą symfonię szarości i opatrzonych nudnych kafelków, to zapewne zastanawiasz się, czy nie dałoby się tego jakoś po kosztach odrestaurować. Co prawda wymiana glazury całkowita jest bardzo kosztowna. Wiąże się z ogromem kłopotów. Wynoszenie mebli, odkręcanie elementów wyposażenia, skuwanie starych płytek. Brzmi jak katastrofa, ale przecież są rozwiązania. Malowanie płytek i kafelków jest dużo tańsze. Do tego mniej inwazyjne, a przede wszystkim potrafi zdziałać cuda. Jeśli chodzi oczywiście o odnowienie wizualne Twojej łazienki. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, gdy planujesz jedynie odświeżenie wyglądu pomieszczenia, a nie remont generalny łącznie z wymianą rur.

Jak się przygotować na malowanie płytek i kafelków?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się jakich zmian chcesz dokonać. Przemyśleć kolory i wzornictwo. A potem przejść do rzeczy praktycznej. Zapewne po latach użytkowania na Twojej ścianie są pewne ubytki. Trzeba je wypełnić. Następnie mycie. Istnieją specjalne preparaty do mycia kafelków i płytek. Wymieszane z wodą usuną zanieczyszczenia, tłuszcz i brud. Bywa, że płytki będą wymagały zmatowienia, a następnie usunięcia powstałego z tego pyłu. Na sam koniec przygotowań kładziony jest preparat gruntujący.

Specjalne farby do malowania glazury

Na pierwszy rzut oka takie farby nie różnią się zbytnio od tych stosowanych do malowania ścian. Różnica jednak tkwi w nich samych – są znacznie trwalsze i przyczepne do powierzchni. W ten sposób efekt jest solidny i sięgający lat. Do tego są znacznie odporniejsze na wilgoć. W łazience o nią przecież bardzo łatwo. Można też użyć farb epoksydowych, które dzielą się na jedno i dwuskładnikowe. Są jeszcze trwalsze, ale też i droższe od akrylowych. Ich skład opiera się na żywicy epoksydowej i polifenolach. To sprawia, że żywica trwale przylega do powierzchni. Nie groźne są jej duże obciążenia i oczywiście woda.

Kogo najlepiej zatrudnić — kafelkarze i glazurnicy?

Nie musisz całej roboty odwalać sam. Jeśli zależy ci na profesjonalnym wykonaniu, warto zatrudnić fachowca. Najlepiej takiego, który specjalizuje się w remontach i odświeżaniu łazienek lub kuchni oraz ma w tym doświadczenie. Co prawda za swoją usługę zażąda zapłaty, ale cechować go będzie też szereg korzyści. Samo malowanie może nie jest szczególnie skomplikowane do wykonania. Jednak taki fachowiec będzie w stanie ocenić stan płytek, sposoby przygotowania oraz dobierze odpowiednio farby. W ten sposób oszczędzasz czas, fatygę i nie ryzykujesz źle ulokowanych pieniędzy w nieodpowiednie materiały. Do tego zyskujesz wysoką jakość wykonania i radość z odświeżonej, pięknej łazienki. Warto więc do tej roboty zatrudnić kafelkarza-glazurnika, który będzie wiedział co robi.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *