Press "Enter" to skip to content

Parkingowy na etacie czy własnej działalności?

Pracy w charakterze parkingowego szukać możesz właśnie na parkingach. Zarówno tych strzeżonych jak i niestrzeżonych oraz będących własnością samorządów, instytucji państwowych, prywatnych przedsiębiorców. Lub na zupełnie prywatnych, zamkniętych jedynie na potrzeby danego osiedla czy rezydencji. Niezależnie od tego, we wszystkich tych wypadkach przejawiać musisz te same umiejętności organizacyjne i predyspozycje osobowościowe.

Parkingowy – warunki pracy

Na wielu parkingach oferowane Ci zatrudnienie będzie w formie etatu. Choć samorządy, zwłaszcza w okresie letnim lub okołoświątecznym mogą być zainteresowane zatrudnianiem osób na pracę tymczasową, czas określony na miesiąc lub dwa albo jako pomocników. Praca przeważnie trwa te osiem godzin w ciągu dnia, lecz odbywać się mogą one w systemie zmianowym, także przez całą noc lub w weekendy i święta.

Parkingowy – a może własny, prywatny parking?

A może dobrym pomysłem jest założenie własnego parkingu i zarabianie na tym? W obliczu wciąż stosunkowo małej liczby miejsc parkingowych w miastach, takie rozwiązanie zyskuje na konkurencyjności i sensowności. Prawo pozwala na pobieranie dowolnych opłat za przebywanie na prywatnym terenie i nie stawia tu szczególnych ograniczeń ani wymogów. Ważne, abyś rozliczał się uczciwie z fiskusem z pobieranych zysków. Musisz jednak wcześniej rozważyć i uwzględnić kilka kwestii. Przede wszystkim potrzebny Ci teren – najlepiej minimum 2000 – 3000 metrów kwadratowych płaskiego, odpowiednio utwardzonego i przygotowanego tereny. Po drugie najlepiej, jeśli grunt znajduje się w dość atrakcyjnej lokalizacji – centrum miasta, pobliże centrów handlowych, dworca, lotniska albo większych zakładów pracy. Po trzecie, przydałby się porządny do niego dojazd i oznakowanie na drodze głównej.

To wymagałoby od Ciebie wybudowanie jakiejś formy dojazdu oraz załatwienie formalności urzędowych w kwestii reklamy swojej przestrzeni parkingowej. Oprócz tego parking powinien być odpowiednio i wyraźnie oznaczony, cennik widoczny i niewprowadzający w błąd. A najlepiej zainwestować w system monitoringu, nająć pracownika oraz wykupić ubezpieczenie OC – kradzieże i włamania mogą się zdarzać. To wszystko sprawia, że na początek musiałbyś wyłożyć – wedle szacunków 25 – 30 000 zł. Najmniejszym problemem o dziwo okazują się być formalności – zwykła rejestracja działalności gospodarczej wystarcza do działania.

Parkingowy – uprawnienia i obowiązki na prywatnym parkingu

To wszystko sprawi, że możesz na swojej wolnej przestrzeni gruntu zarabiać. Masz prawo swój parking ogrodzić, zakazać wstępu osobom innym niż klienci, a także ustanawiać zupełnie dowolne wysokości stawek. Tego, czego z kolei nie możesz robić to naruszanie cielesności klientów, zatrzymywania ich samochodów, nakładania blokad czy łańcuchów. Nie możesz klientów więzić ani ich samochodów, nawet w ramach egzekucji zapłaty. Od tego jest Policja, a Ty możesz dochodzić swoich należności wyłącznie w drodze sądowej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *