Press "Enter" to skip to content

Praca w zakładzie pogrzebowym jako pracownik pogrzebowy

Firma zajmująca się obsługą pochówków osób zmarłych zatrudnia różne osoby. W tym potrzebny jest pracownik pogrzebowy. To przede wszystkim zespół fachowców, którzy – dzieląc między sobą pracę – załatwiają transport zwłok, trumnę, przygotowują miejsce pochówku oraz dostarczają niezbędne kwiaty i wieńce. Pojęcie grabarza wciąż funkcjonuje w świadomości społecznej, choć dziś raczej określa się takie osoby jako „żałobnik”,pracownik obsługi pogrzebowej” albo „przedsiębiorca pogrzebowy”, jeśli mówimy o właścicielu firmy. To, w jaki sposób będziesz pracował w firmie zależy od podziału obowiązków. Te z kolei wynikają z Twoich umiejętności, organizacji pracy oraz doświadczenia. Typowe zajęcia grabarza to tylko jedno ze stanowisk w firmie tego typu.

Pracownik pogrzebowy – Predyspozycje osobowościowe

Twoim zadaniem może być też bezpośrednia obsługa klientów, którzy utracili właśnie kogoś bliskiego. W takim wypadku wykazać musisz się wyjątkowym profesjonalizmem. Musisz połączyć szacunek do zmarłego, empatię wobec emocji i uczuć rodziny, a jednocześnie dość precyzyjnie ustalić zakres usługi pogrzebowej i koszty. Niezależnie od tego, czym zajmujesz się w firmie, musisz potrafić oddzielić majestat i grozę śmierci od codziennej pracy zarobkowej. To wymaga odporności psychicznej i silnych nerwów.

Pracownik pogrzebowy – Własna firma pogrzebowa

Założenie firmy pogrzebowej to oczywiście wyzwanie logistyczne, jak przy innych działalnościach gospodarczych. Pocieszające jest, że nie musisz spełniać żadnych szczególnych wymogów prawnych. Ani zdobywać stosownych zezwoleń. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia warto zrobić analizę lokalnego rynku. Śmiertelność jest mniej więcej wszędzie podobna, ale zagęszczenie konkurencji już niekoniecznie. Następnie musisz zgłosić działalność gospodarczą do ewidencji prowadzonej przez urząd gminy, swoich pracowników zarejestrować w US i ZUS. Jest to też biznes, który wymaga wyłożenia kapitału na samym początku, z nadzieją, że po kilku – kilkunastu zleceniach się zwróci. Klienci zazwyczaj korzystają z pakietów usług, w ten sposób wychodzi ich to taniej, a Ty angażujesz całą firmę i więcej zarobisz.

Pracownik pogrzebowy – Koszty początkowe

Zadbać musisz o lokal, dobre kontakty z zarządami cmentarza i związkiem wyznaniowym, a także zakup stylowego karawanu. Nie tylko estetycznego, ale też spełniającego normy sanitarne i dostosowanego do przewozu zwłok. Samochód musi być zarejestrowany  jako pojazd specjalny, posiadać między innymi zabezpieczenia przed swobodnym ruchem trumny, a także oddzieloną kabinę od zwłok. Do tego będziesz musiał nawiązać współpracę z producentami trumien, urn, zarządem cmentarza.

Pracownik pogrzebowy – Pozostali pracownicy

Oprócz pracowników fizycznych zajmujących się przygotowaniem nagrobka transportem ciała i pomocą podczas ceremonii pogrzebowej potrzebujesz też innych pracowników. O obsłudze biura już wspomnieliśmy. Ale przydadzą Ci się też osoby, które ciała myją, balsamują albo… zadbają o kosmetykę. Takim pracownikom poświęciliśmy kolejne artykuły.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *