Press "Enter" to skip to content

Pracownik second handu na etacie czy własnej działalności?

Praca w sklepie z używaną odzieżą jako pracownik etatowy przypomina tą, jaką wykonuje każdy inny sprzedawca. Układasz towar, obsługujesz klientów, zajmujesz się sprzedażą i kasą fiskalną. Oraz doglądasz porządku i bezpieczeństwa towaru. Sklepy typu second hand są dość popularne w Polsce. Z ich usług korzystają osoby o różnym statusie materialnym – już dawno przekonali się, że używane wcale nie znaczy gorsze. Może taki sklep to dobry pomysł na biznes?

Second hand – otwieranie sklepu

Zanim przejdziesz do załatwiania formalności, musisz opracować wstępny biznesplan. Potrzebny jest Ci lokal – musi być w miarę przestronny, dobrze usytuowany z pomieszczeniami dla pracowników i o charakterze sanitarnym. W takim lokalu musisz odpowiednio zaprojektować jego urządzenie – znaleźć miejsce na manekiny, półki czy stoliki z ubraniami. Ubrania powinny być podpisane, posegregowane wedle ceny, rozmiarów, typów oraz przeznaczenia męskiego, damskiego lub dziecięcego. Alternatywą może być sprzedaż wyłącznie wysyłkowa – w tym wypadku musisz zadbać o atrakcyjną, przejrzystą i łatwa do zapamiętania stronę internetową. Odpadają Ci koszty zakupu, wynajmu i obsług lokalu. Jednak musisz na bieżąco wszystkie ubrania fotografować, opisywać i zadbać o logistykę wysyłkową. Jeśli w obliczu tego wszystkiego nadal czujesz się na siłach – czas na formalności. Musisz zgłosić swoją działalność w urzędzie gminy, wybrać formę prawną działalności (jednoosobowa, spółka cywilna lub spółka prawa handlowego) oraz wybrać numer PKD. Adekwatne będą:

  • 47.71.Z („Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach”),
  • 47.91.Z – („Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet”).

Second hand – organizacja i towar

No dobrze, ale na co komu sklep, w którym nie da się nic kupić? Skąd pozyskiwać używane, a nadal wysokiej jakości ubrania? Większość polskich second handów pozyskuje odzież z zagranicy. Chętnie pozbywają się jej likwidowane, duże sklepy albo pozyskiwane są w ramach akcji recyklingowych. Prawo mówi też o sposobach transportowania i segregowania ubrań. Jeśli ubrania są segregowane przez sprzedawcę, do tego dezynfekowane i oznakowane, możesz takie kupić bez specjalnych zezwoleń. Ważne, aby sprzedawca zagraniczny wystawiał specjalne świadectwo. Jeśli zaś odzież jest niesegregowana, po prostu wrzucona do worka i wysłana na handel – prawo traktuje je jako odpady. Jeśli chcesz pozyskiwać taki typ ubrań, musisz uzyskać zezwolenia z zakresu ochrony środowiska i podpisać umowę o przemieszczaniu odpadów.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *