Press "Enter" to skip to content

Przewodnik turystyczny na etacie czy na własnej działalności? Co lepsze dla przewodnika turystycznego?

Turystyka w Polsce nie jest może dominującą, ale na pewno ważną częścią gospodarki. Jeśli jesteś dobry i chcesz rozwijać się w tej pracy, jako przewodnik turystyczny, z pewnością znajdziesz w niej zatrudnienie. Albo pomysł na własną propozycję dla klientów.

Przewodnik turystyczny – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Liczba miejsc, w których możesz szukać zatrudnienia jest dosyć pokaźna. Przede wszystkim we wszystkich firmach turystycznych. Biura podróży, agencje turystyczne, ośrodki turystyczne. Niekiedy także ośrodki agroturystyki, hotele albo kurorty. Oczywiście bardzo potrzebni przewodnicy są we wszelkiego rodzaju obiektach muzealnych – kościołach, kopalniach, zamkach, pałacach, skansenach lub typowych muzeach wypełnionych eksponatami. Przewodników turystycznych poszukują samorządy do oprowadzania po swoim mieście lub terenie. O pracę pytać możesz w biurach parków narodowych, rezerwatów lub ośrodkach dla podróżników górskich.

Przewodnik turystyczny – Czy tylko sławne obiekty?

Oczywiście, że nie tylko. Prawdę mówiąc, praca jako przewodnik po najsłynniejszych i najbardziej obleganych polskich zabytkach, jest okupiona wysokimi wymaganiami przez pracodawcę. Jednakże ostatnimi czasy rośnie świadomość walorów historycznych poszczególnych polskich regionów. Samorządowe instytucje kultury chętnie zatrudniają dobrych przewodników do opowiedzenia turystom historii poniemieckiego tunelu albo ruin mało znanego, lecz pełnego tajemnic zamku.

Przewodnik turystyczny – Własna działalność

Wielu przewodników turystycznych decyduje się jednak wziąć sprawy w swoje ręce. I założyć własną działalność gospodarczą. Może ona przybrać kilka form:

– jednoosobowa działalność gospodarcza – występujesz wtedy w obrocie gospodarczym jako firma. Zyskujesz atrakcyjniejsze rozwiązania podatkowe niż pracownik etatowy. Możesz oprowadzać turystów na własną rękę lub zabawić się we freelancerkę,

– współpraca z już istniejącymi podmiotami – zarówno jako osoba fizyczna lub jednoosobowa firma możesz pracować w ten sam sposób z turystami. Pracować możesz dla tych samych muzeów, samorządów lub firm. Rozliczacie się wtedy od konkretnej ilości przebytych kursów,

– założenie własnej firmy wycieczkowej – to przedsięwzięcie znacznie bardziej ambitne logistyczne. Najczęściej przewodnik turystyczny jest w takiej firmie jedną z osób w spółce. Mając stosowne uprawnienia i warsztat, możesz wraz ze wspólnikami założyć firmę. Sami wozicie turystów, załatwiacie im zakwaterowanie i atrakcje. A Ty oprowadzasz po ciekawych miejscach na trasie wycieczki.

Przewodnik turystyczny – Alternatywne pomysły

Aby odróżnić się od typowych propozycji wycieczek, możesz zaproponować własne patenty. Na pewno wielu klientom spodoba się nocny wariant wycieczki po mieście. Jeśli pozwala na to pogoda, niektóre trasy przemierzać możecie na rowerze lub skuterach śnieżnych. Szlaki turystyczne nie muszą wieść miedzy obiektami historycznymi lub kulturalnymi. Możesz dobierać je tematycznie w inny sposób – na przykład związane z kultową postacią albo bohaterem książek.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *