Press "Enter" to skip to content

Pulmonolog na etacie czy własnej działalności?

Lekarzy specjalistów w Polsce nadal brakuje. Nie jest inaczej z pulmonologami. Tym samym nie powinieneś mieć większych problemów, by znaleźć w zawodzie pracę. I to – wedle naszych ustaleń – okazuje się, że całkiem dobrze płatną. Gdzie możesz pracować jako pulmonolog? Oczywiście w różnorakich placówkach służby zdrowia – szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia, poradniach, ale także w sanatoriach, uzdrowiskach czy niektórych hotelach i salonach odnowy biologicznej. W większości z tych miejsc oferowany Ci będzie zwyczajowy etat. Nie musisz ograniczać się tylko do jednego z nich a łączyć ze sobą różne formy zatrudnienia. Zyskujesz w ten sposób więcej doświadczenia i więcej zarabiasz. Kosztem oczywiście czasu prywatnego.

Pulmonolog – własny gabinet

A skoro pada słowo prywatny – to tak, jest ono dość na miejscu. Z tego względu, że większość specjalistów pulmonologów prędzej lub później decyduje się iść na swoje. Możesz otworzyć własny, zupełnie osobny gabinet albo działać w spółce z innymi lekarzami w ramach przychodni czy poradni. Do tego jednak potrzebujesz mieć oczywiście wyrobioną specjalizację – przed tym momentem pracować możesz wyłącznie na etacie jako lekarz rezydent w szpitalu.

Pulmonolog – formalności, normy i zgody

Własny gabinet to działalność gospodarcza. Musisz takową zgłosić do CEiDG, wybierając kod działalności PKD 86.22.Z – Praktyka lekarska specjalistyczna. Prowadzenie własnej praktyki wymaga też człokowstwa w izbie lekarskiej oraz uzyskania kilku zgód – przede wszystkim sanepidu i Straży Pożarnej. Wszystko po to, by była pewność, ze lokal, który wynajmujesz lub posiadasz, był odpowiednio przystosowany do potrzeb praktyki lekarskiej i bezpieczny dla pacjentów oraz personelu. To jednak nie wszystko, co musi spełniać Twój lokal.

Pulmonolog – lokal i wyposażenie

Przede wszystkim musi być porządnie zorganizowany. Zawierać niezbędny sprzęt do podstawowych badań, mieć oddzielone pomieszczenie na przyjmowanie pacjentów, poczekalnię oraz łazienkę. Musisz przy tym zachować zasady RODO oraz stosować dezynfekcję po każdej wizycie. Od 2020 roku jest to szczególnie wymagane.

Pulmonolog – współpraca z NFZ

Wiele gabinetów lekarskich decyduje się współpracować z NFZ. Zyskujesz w ten sposób dodatkowe środki, które pozwalają Ci obniżyć ceny i stać się bardziej konkurencyjny. NFZ ma jednak swoje warunki – gabinet musi być czynny minimum po 5 godzin przez 5 dni w tygodniu, mieć na stanie odpowiedniej jakości sprzęt. Oraz musisz wykonywać usługi, które NFZ przewiduje w ramach swojego programu refundacji. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *