Press "Enter" to skip to content

Sprawdź, czym zajmuje się kontroler lotu

W powszechnej opinii zawód kontrolera ruchu lotniczego należy do tych najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących. Trudno prowadzić tego typu rankingi, niemniej jest w tym sporo prawdy. To zajęcie, które z jednej strony wydawać może się monotonne i wymagające ciągłego skupienia na mało dynamicznym przebiegu wydarzeń. Musisz być stale czujny, a jednocześnie zazwyczaj niewiele się dzieje. Twoja praca to stałe obserwowanie radarów, kontrola wskaźników lotu. Gdy jednak dochodzi do sytuacji kryzysowej, lepiej abyś był bardzo odporny psychicznie.

Kontroler lotu – Obowiązki zawodowe

Twoim głównym zadaniem jest obserwacja i kontrola wszystkich znajdujących się w Twoim rewirze lotów powietrznych. Centrum przydzielonego Ci obszaru jest przeważnie lotnisko. Nie tylko te loty obserwujesz, ale też wydajesz polecenia pilotom. Robisz to za pomocą radia. To bardzo istotne, ponieważ piloci w samolocie mają ograniczone pole widzenia, percepcję i dokładną orientację w szerokim terenie. To, że skutecznie i bezpiecznie udaje im się dolecieć do celu i wylądować to właśnie między innymi zasługa kontrolerów ruchu lotniczego. Informujesz pilotów, jak i kiedy lądować, przydzielasz pas oraz gdzie kołować.

Kontroler lotu – Warunki pracy

Twoim miejscem pracy zazwyczaj jest charakterystycznie wyglądająca wieża lotów. Do dyspozycji masz szeroką aparaturę – pulpit z ekranami, monitorami i wskaźnikami lotu. Jego obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzji w działaniu, dokładności i odpowiedzialności. Musisz szybko reagować na zmieniającą się sytuację oraz potrafić zachować zimną krew. Automat nie decyduje za Ciebie. Decyzje o pozwoleniach lub zakazach dla pilotów podejmujesz sam na podstawie danych, które przekazują Ci czujniki. Na ogół na jednego kontrolera przypada wycinek nieba, w którym nie powinno naraz znajdować się więcej niż 30 samolotów. Choć to różnicowane jest w zależności od typu lotniska, natężenia ruchu i możliwości komunikacyjnych.

Kontroler lotu – Praca zmianowa

Spory stres i odpowiedzialność powodują, że jak nikt potrzebujesz przerw. Twoja praca ma przebiega w systemie zmianowym. Nie wolno pracować Ci dłużej niż 8 godzin na dzień, a każde dwie nieprzerwane godziny pracy zapowiadają godzinną przerwę. Do dyspozycji masz wtedy relaksujące ciało i umysł siłownię, basen albo możliwość pogrania w tenisa.

Kontroler lotu – ile zarabia?

Wysoka odpowiedzialność i trudy włożone w tą pracę mają odzwierciedlenie w zarobkach. Już jako początkujący czekać Cię będą pensje rzędu 10 000 zł brutto na miesiąc. Wraz ze wzrostem doświadczenia liczyć możesz na znacznie wyższe zarobki. 20 000 zł brutto nie jest niczym szczególnym w zawodzie kontrolera ruchu lotniczego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *