Press "Enter" to skip to content

Technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję

W opiece zdrowotnej robotyka już teraz ma wpływ na opiekę nad pacjentami, zapewniając podstawową pomoc w wielu placówkach klinicznych — bez wątpienia ratującą życie. Niektórzy mogą czuć, że w końcu technologia — szczególnie sztuczna inteligencja (AI) – rozwinie się do punktu, w którym będzie mogła zapewnić zaawansowane konsultacje bez potrzeby korzystania z lekarza — jednak do tego potrzebni są specjaliści — technicy medyczni, którzy nauczą tego wszystkiego sztuczną inteligencję.

Interakcje z maszyną i technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję

Dla innych interakcja z maszyną w celu określenia przebiegu leczenia nigdy nie będzie w stanie dorównać spersonalizowanej konsultacji z lekarzem, który ma niezrównany poziom wiedzy i przeszkolenia. Jednak sztucznej inteligencji nie należy postrzegać jako egzystencjalnego zagrożenia dla lekarzy, ale raczej jako ich towarzysza. Obaj mogą harmonijnie współpracować ze sobą, a sztuczna inteligencja zwiększa wiedzę, doświadczenie i zarządzanie czasem — odpowiednio zaprogramowana przez wykwalifikowanego technika. Ponieważ organizacje opieki zdrowotnej na całym świecie wykorzystują technologie cyfrowe do walki z pandemią, wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji może znacznie poprawić opiekę nad pacjentami.

Przyjęcie technologii w opiece zdrowotnej

Nie jest tajemnicą, że technologia jest już obecna w służbie zdrowia. Od urządzeń do noszenia przez lekarzy udostępniających informacje o najważniejszych aspektach po bezpieczne aplikacje do przesyłania wiadomości dla lekarzy, technologia zmienia prawie każdy aspekt opieki nad pacjentem. W trzecim kwartale 2020 roku europejskie startupy zebrały 1,6 miliarda euro, co świadczy o fenomenalnym wzroście usług z zakresu technologii medycznych i wzroście zapotrzebowania na techników z tej dziedziny.

Technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję i skutki pandemii

W 2020 roku pandemia rzuciła światło na związek między technologią a opieką zdrowotną. Na początku tego roku, gdy organizacje zdrowotne na całym świecie musiały odwoływać rutynowe i niepilne wizyty, aby sprostać wymaganiom pandemii, wzrosła popularność usług telemedycznych i e-konsultacji. Oczekuje się, że usługi wirtualnych wizyt zasadniczo zrewolucjonizują rynek opieki zdrowotnej, a usługi telemedyczne wzrosną siedmiokrotnie do 2025 r.

Konieczność stanowisk technika opieki zdrowotnej wykorzystującego sztuczną inteligencję

Pandemia uniemożliwiła pacjentom fizyczną wizytę u lekarza z powodu drobnych dolegliwości zdrowotnych, ale spowodowała, że ​​cyfryzacja znalazła się na czele usług medycznych na całym świecie. Te innowacje były zazwyczaj powolne, spętane przez poziom biurokracji i skomplikowane procesy, co uniemożliwiało szybkie udoskonalenie i tworzyło barierę we wdrażaniu technologii, które mogły poprawić opiekę nad pacjentem. Znaczny deficyt osób, takich jak technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję i nagły rozwój pandemii również przyczyniły się do wolnego wprowadzania udogodnień.

Nieodwracalne trendy, telemedycyna i współpraca między sztuczną inteligencją a lekarzami

Na rozwoju technologii w tym czasie skorzystała nie tylko telemedycyna — współpraca między pracownikami służby zdrowia a firmami technologicznymi wprowadziła nowe rozwiązania i urządzenia w odpowiedzi na wirusa. Branża opieki zdrowotnej była świadkiem, jak współpraca między innowacyjnymi firmami — często startupami, systemami opieki zdrowotnej i lekarzami może znaleźć nowe sposoby na poprawę opieki nad pacjentami i reagowanie na wyzwania pandemii. W ciągu kilku miesięcy widzieliśmy, jak systemy dostosowują się do technologii — a lekarze włączają systemy sztucznej inteligencji do swoich tradycyjnych praktyk, co jest kolejnym krokiem. Zapotrzebowanie na techników opieki zdrowotnej wykorzystujących sztuczną inteligencję będzie stopniowo wzrastać, wraz z rozwojem medycyny.

Korzyści — technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję — dlaczego ta praca jest tak ważna?

Systemy opieki zdrowotnej są często przeciążone. Technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję ma za zadanie odciążyć lekarzy i stworzyć takie rozwiązania, które umożliwiają oszczędność czasu. Przykład: Oddziały ratunkowe i gabinety lekarskie zazwyczaj zajmują się pacjentami, którzy mają schorzenia, które można leczyć gdzie indziej. Oznacza to, że lekarze i inni pracownicy służby zdrowia mają więcej pacjentów do obejrzenia, a to, zabiera czas, który można spędzić z pacjentami z poważniejszymi problemami. Sztuczna inteligencja, odpowiednio zaprojektowana przez technika pomoże w rozpoznaniu takich schorzeń i skieruje pacjenta w odpowiednie miejsce.

Sztuczna inteligencja i pomoc w diagnozowaniu

Problemem jest również błędna diagnoza. Z natury lekarze są ekspertami z obszernym przeszkoleniem, ale czasami może się zdarzyć niewłaściwa diagnoza pacjentów lub brak znaków ostrzegawczych. Technik ma za zadanie zebrać wiedzę i odpowiednio wprowadzić ją do sztucznej inteligencji, by ułatwić pracę lekarzom. Konsultacje oparte na sztucznej inteligencji mogą złagodzić problemy związane z błędną diagnozą, pomagając ludziom, a nie zastępując ich. Na przykład wstępne konsultacje prowadzone przez rozwiązania AI mogą kierować pacjentów do najbardziej odpowiedniego poziomu opieki, identyfikując przypadki, w których bardziej odpowiednie byłoby, aby ludzie zwrócili się o poradę do farmaceuty zamiast lekarza. Kierunek ten zapobiega zaległościom pacjentów w niepotrzebnym korzystaniu z systemu opieki zdrowotnej, przyspieszając śledzenie tych, którzy potrzebują pilnego leczenia, jednocześnie pozwalając lekarzom spędzać więcej czasu z pacjentami, którzy mają złożone problemy.

Dokładniejsze informacje na temat stanu zdrowia pacjenta

Ponadto sztuczna inteligencja może dostarczyć lekarzom dokładniejszych informacji na temat stanu pacjenta. Systemy, które analizują dolegliwości zdrowotne zaprojektowane przez technika, biorą pod uwagę różne czynniki ryzyka, w tym wiek, płeć i lokalizację — a także sugerują możliwe rzadsze schorzenia, które mają podobne objawy z częstszymi problemami, takimi jak endometrioza. Dzięki temu sztuczna inteligencja dostarcza lekarzom więcej przydatnych informacji, poprawiając opiekę i diagnostykę.

Skrócenie czasu na wizyty

Skrócenie czasu potrzebnego na omówienie podstawowych pytań sprawia, że ​​konsultacje osobiste są bardziej produktywne, wydajne i mogą pomóc w poprawie wskaźnika błędnej diagnozy. Podczas wizyty u lekarza dużą rolę odgrywa też zachowanie i interakcja z pacjentem. Podczas spotkania twarzą w twarz lekarz może odczytać wskazówki niewerbalne, które mogą wskazywać, jak naprawdę czuje się pacjent. Jednak sztuczna inteligencja może mieć znaczenie również w tym przypadku, dzięki rozwiązaniom wyszkolonym w celu zrozumienia najbardziej niuansowych ruchów lub wyrażeń — system następnie przekazuje te informacje lekarzowi.

Przyszłość opieki medycznej — technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję

Ostatecznie świadczeniodawca wprowadzający sztuczną inteligencję do pomocy w opiece nad pacjentem jest jak księgowy korzystający z kalkulatora. Umiejętności lekarzy są wspierane przez niezawodne, kompetentne narzędzie, które pomaga im efektywniej wykonywać swoją pracę. Co więcej, rozwiązania AI są stale ulepszane, wykorzystując dane z rzeczywistych przypadków użycia, aby pomóc lekarzom w dokonywaniu prawidłowych i terminowych diagnoz.

Rozwój w czasie kryzysu

Nie można zaprzeczyć, że obecny kryzys był pionierem rozwoju rozwiązań opieki zdrowotnej na całym świecie, a teraz mamy do czynienia z systemami opieki zdrowotnej obejmującymi innowacje, aby sprostać wyzwaniom związanym z pandemią i nie tylko. Idąc dalej, niezwykle ważne jest dalsze wdrażanie technologii w celu poprawy opieki nad pacjentami — a sztuczna inteligencja będzie miała do odegrania ogromną rolę. Zawód technika opieki zdrowotnej wykorzystującego sztuczną inteligencję ma przyszłość — ważne będą nauki ścisłe, medycyna i robotyka oraz projektowanie sztucznej inteligencji. Zadaniem technika będzie zrozumienie tego i wykorzystywanie w dziedzinie, jaką jest medycyna.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *